Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Kielcach będzie pomnik „Matki Polki Sybiraczki”

Pomnik „Matki Polki Sybiraczki” ma stanąć na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w sąsiedztwie Kadzielni w Kielcach. Inicjatywa wyszła od przedstawicieli kieleckiego oddziału Związku Sybiraków.

Autor: Robert Szumielewicz

13.01.2021 11:30 / Aktualizacja 13.01.2021 15:15

image Jan Masternak, członek zarządu kieleckiego oddziału Związku Sybiraków, z figurą przedstawiającą postać matki z tobołkiem i dzieckiem Fot. / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Monument przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku oraz stojącym, przytulonym do niej kilkuletnim synem trzymającym tobołek w ręku. Ma to symbolizować matki, które w niewoli przyjęły na siebie trud i obowiązek utrzymania swoich dzieci i rodzin w ekstremalnych warunkach życia w łagrach.

Jak wyjaśnia twórca dzieła - Sławomir Micek, rzeźba będzie wykonana z brązu.

- Wielkości trochę większej niż naturalna, bo będzie miała około 2 metrów. Ma stanąć na naturalnym kamieniu, który tam występuje. Nie będzie to kamień polerowany, granitowy. Na nim będzie umieszczony stosowany napis - dodaje. Na razie jest wykonany projekt monumentu w skali 1:5.

Jan Masternak, członek zarządu kieleckiego oddziału Związku Sybiraków poinformował, że starania o ustawienie pomnika trwały od kilku lat. Dodał, że zwrócono się z prośbą do przedstawicieli związku o wsparcie finansowe inwestycji. Zbiórka pieniędzy na szerszą skalę rozpocznie się dopiero, po ewentualnej zgodzie rady miasta na ustawienie figury. Szacunkowy koszt pomnika wraz z jego ustawieniem i zagospodarowaniem terenu, to blisko 160 tys. zł 

Lokalizacja pomnika została konsultowana m.in. z profesorem Gustawem Zemłą, który jest autorem instalacji „Sen” znajdującej się na skwerze. Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury w kieleckim ratuszu, mówi, że figura dodatkowo uatrakcyjni ten teren.

- Postać jest dodatkowym, drobnym elementem pewnej plenerowej opowieści o historii i martyrologii. Jest to opowieść budowana z elementów, które w moim przekonaniu wpisują się bardzo harmonijnie w krajobraz i niezależnie od treści stanowią jego uatrakcyjnienie - argumentuje dyrektor.

Decyzję o ustawieniu pomnika podejmą radni podczas najbliższej sesji rady miasta.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

pomnik Związek Sybiraków Sławomir Micek RK Kielce Artur Hajdorowicz Skwer Pamięci Ofiar Katynia Pomnik Matki Polki Sybiraczki
other news

Podobne wiadomości

Popularne miejsce spacerów zostanie w końcu oświetlone

Popularne miejsce spacerów zostanie w końcu oświetlone