Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Gołoszycach powstanie elektrownia gazowa

W przyszłym roku w Gołoszycach w gminie Baćkowice powstanie elektrownia biogazowa. Instalacja będzie ulokowana w sąsiedztwie drogi krajowej 74. Inwestycje chce zrealizować Polska Grupa Biogazowa.

Autor: Emilia Sitarska

12.08.2020 11:05

image 12.08.2020. Gołoszyce. Okolice, gdzie ma powstać biogazownia Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak informuje Natalia Grzywalska, reprezentująca inwestora, wydane zostało już pozwolenie na budowę. Trwają prace przygotowawcze. Firma zatrudni na stałe dwie osoby, operatorów instalacji.

Inwestorzy zapewniają, że w biogazowni przetwarzane będą jedynie produkty pochodzenia roślinnego, pozyskiwane m.in. od lokalnych rolników - mówi Natalia Grzywalska.

Marian Partyka, wójt gminy Baćkowice mówi, że biogazownia powstanie na prywatnej działce. Pomysł pojawił się kilka lat temu, kiedy powstał program dotyczący tworzenia biogazowni w każdej gminie. Sam oglądał tego typu instalacje w Polsce i uważa, że nie zagrażają otoczeniu.

Jakie będą teraz reakcje mieszkańców? Tego nie wiem. Są biogazownie na różne odpady np. ubojowego zwierząt i myślę, że tutaj na taką budowę nikt by sobie nie pozwolił. Jeśli jest to  związane z produkcją roślinną to ma to sens - uważa Marian Partyka. Jak dodaje wójt, działanie biogazowni może być też oparte na kiszonce z kukurydzy, bo na terenie gminy Baćkowice rolnicy  mają w tym zakresie duże doświadczenie.

Biogazownie mają w naszym województwie powstać także w Michałowie i Sielcu Biskupim koło Skalbmierza. W tych dwóch miejscowościach trwają protesty mieszkańców. Z kolei w Gołoszycach na razie nie ma reakcji mieszkańców.

W Polsce Polska Grupa Biogazowa prowadzi 7 elektrociepłowni na biogaz w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, podkarpackim i podlaskim.

12.08.2020. GołoszyceFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Michałów RK Ostrowiec Św. RK Kazimierza Wielka biogazownia Gołoszyce Baćkowice Sielec Biskupi Polska Grupa Biogazowa Marian Partyka
other news

Podobne wiadomości

Wraca sprawa biogazowni w Sielcu Biskupim. Będzie kolejny protest

Wraca sprawa biogazowni w Sielcu Biskupim. Będzie kolejny protest

Mieszkańcy Michałowa protestują przeciw powstaniu biogazowni

Mieszkańcy Michałowa protestują przeciw powstaniu biogazowni

Sielczanie nie odpuszczają. Kolejny protest przeciwko biogazowni

Sielczanie nie odpuszczają. Kolejny protest przeciwko biogazowni

Biogazownia w Sielcu Biskupim nie powstanie?

Biogazownia w Sielcu Biskupim nie powstanie?