Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Ćmielowie oglądać można rzeźby Pawła Orłowskiego

Retrospektywną wystawę prac krakowskiego artysty Pawła Orłowskiego można oglądać w Galerii van Rij w Ćmielowie. Dziś odbył się wernisaż rzeźb, które stworzone zostały na przestrzeni 20 lat pracy twórczej.

Autor: Emilia Sitarska

12.09.2020 21:28

image 12.09.2020 Ćmielów. Wernisaż prac Pawła Orłowskiego Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Można je też kupić. Spośród 100 prac, nabywcę znalazła najbardziej charakterystyczna rzeźba Pawła Orłowskiego „Aleksander Wielki”, która jest wysoka na ok. 7 metrów. 

Jak mówi artysta, w ostatnim czasie obserwuje znacznie większe zainteresowanie rzeźbą. Sam nawiązuje do klasyki, ale zachowuje nowoczesną formę.

- Bardzo jest duże zainteresowanie polskich kolekcjonerów rzeźbą, nie tylko ze względu na piękno form przestrzennych, ale też ze względu na sprawy inwestycyjne. Ten rynek bardzo się rozwija - mówi Paweł Orłowski.

Kuratorka wystawy Katarzyna Rij informuje, że wystawa, to przedstawienie drogi poszukiwania własnego artystycznego języka. Jak podkreśla, z powodzeniem można zauważyć przemianę artysty, oglądając jego dzieła w jednym miejscu, choćby w skali tworzonych prac.

- Człowiek pozostaje w centrum jego zainteresowania, sięga do jego uczuć, emocji. W jakiś sposób przetwarza to, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, gdzie zmierzamy. Często tytuły odnoszą się do takich klasyków - mówi Katarzyna Rij.

Wystawa przyciągnęła koneserów i kolekcjonerów sztuki z rożnych części Polski. To cieszy Adama Spałę, właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów, gdzie Galeria van Rij się znajduje.

- Prezentujemy na górze również wystawę prof. Tomaszewskiego, teraz prace drugiego profesora. A jak jeszcze wspomnę, że był tu Rafał Olbiński, to można powiedzieć, że zajmujemy się tu sztuką z wyższej półki. To też wielka atrakcja dla turystów - mówi Adam Spała.

Wystawa „Linia i płaszczyzna” potrwa do kwietnia 2021 roku.

Paweł Orłowski (ur. 1975 roku w Rzeszowie)- artysta rzeźbiarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na wydziale rzeźby ASP w Krakowie w pracowni prof. Józefa Sękowskiego oraz na Universität der Künste w Berlinie w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Obecnie pełni obowiązki kierownika pracowni rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 40 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach na całym świecie (m.in. USA, Kanada, Niemcy, Włochy, Słowacja).

Galeria zdjęć Ćmielów. Wernisaż prac Pawła Orłowskiego (12.09.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa RK Ostrowiec Św.
other news

Podobne wiadomości

Wystawa o sandomierskich bohaterach wolności otwarta

Wystawa o sandomierskich bohaterach wolności otwarta

40-lecie „Solidarności”. Wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury

40-lecie „Solidarności”. Wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury

Wystawa zastawy stołowej w Starachowicach

Wystawa zastawy stołowej w Starachowicach