Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Chmielniku lekcja historii z laureatem Oscara

W synagodze w Chmielniku trwają IX Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei. Podczas wydarzenia młodzież poznaje historię polskich Żydów pokazaną także na filmach.

Autor: Dorota Klusek

06.10.2020 18:12

image 06.10.2020. Chmielnik. IX Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei w synagodze. Na zdjęciu: Zbigniew Żmudzki - współtwórca łódzkiego SE-MA-FOR-a, producent filmowy, nagrodzony Oskarem za "Piotrusia i wilka" Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jak co roku, nie zabrakło specjalnego gościa. Tym razem jest nim Zbigniew Żmudzki, współtwórca SE-MA-FOR-a, producent filmowy, nagrodzony Oskarem za animację „Piotruś i wilk”.

Jak mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku, data Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach nie jest przypadkowa.

- 6 października 1942 roku była największa deportacja Żydów z getta w Chmielniku do obozu zagłady w Treblince. Byli oni tutaj stłoczeni w liczbie wręcz kilkunastu tysięcy, a w tej chwili Chmielnik nie liczy nawet 4 tysięcy mieszkańców, więc można sobie wyobrazić, jak dramatyczne warunki tam panowały - wyjaśnia.

Warunki jakie panowały w łódzkim getcie pokazał film dokumentalny pod tytułem „Z głębokości wołam…” w reżyserii Joanny Podolskiej i Wojciecha Gierłowskiego.

- Powstał w oparciu o pamiętnik i listy pisane piękną polszczyzną, przez dzieci z getta łódzkiego. To jest ciekawe źródło, ale i element budzący wyobraźnię, stanowiący pomost pomiędzy pokoleniami - dodała Agnieszka Dziarmaga.

Dokument został zrealizowany przez łódzkie studio SE-MA-FOR, specjalizujące się w animacjach dla dzieci. Tu powstały takie bajki, jak „Miś Uszatek”, „Przygody misia Coralgola”, „Zaczarowany ołówek”, czy „Przygody kota Filemona”.

Współtwórca SE-MA-FOR-a, producent filmowy, nagrodzony został Oskarem za animację „Piotruś i wilk”. Zbigniew Żmudzki był gościem specjalnym spotkania w Chmielniku. Wyjaśnił, że dokument o historii dzieci w łódzkim getcie to poetycka impresja filmowa.

- Semafor zawsze realizował filmy dla dzieci i dlatego zdecydowaliśmy się kilka lat temu zrobić film dokumentalny. Doszliśmy do wniosku, że trzeba też coś zrobić dla upamiętnienia dzieci z łódzkiego getta. Tak powstała ta piękna etiuda - mówił.

W wydarzeniu uczestniczyła grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku. Nauczycielka Ewa Pasternak przyznała, że to cenna lekcja.

- Ta edukacja jest bardzo ważna, żeby pokazywać młodym pokoleniom jak wyglądała nasza przeszłość, jakie było życie ich rówieśników. Chcę, żeby młodzież miała świadomość tego, jakie są losy naszego narodu i narodu żydowskiego, że nie wolno nikogo szufladkować - wyjaśniła.

Zbigniew Żmudzki chętnie opowiadał także o swojej oskarowej produkcji - „Piotrusiu i wilku”, a także o samej gali wręczenia tych najważniejszych na świecie nagród filmowych.

Podkreślił, że to drugi Oskar dla polskiej animacji.

- Typowy film lalkowy. Był zrobiony w koprodukcji z Wielką Brytanią, reżyserką była Suzie Templeton, ale właściwie 99 procent ekipy filmowej stanowili Polacy. To była potężna produkcja, chyba największa w historii polskiej animacji lalkowej. Miałem to szczęście, że byłem na gali oskarowej i miałem szczęście usłyszeć: „Oscar goes to Piter and Wolf”. To było coś niesamowitego - wspominał.

Uczniowie byli pod wrażeniem spotkania. Jakub z klasy pierwszej liceum cieszył się, że poznał laureata Oskara. Mówił, że rzadko można rozmawiać z kimś, kto odebrał tę cenną statuetkę. Wysoko ocenił też lekcję historii.

- Można się było wiele dowiedzieć i zapamiętać. Na przykład jak wyglądało życie w getcie, w czym pomagały archiwalne zdjęcia i wypowiedzi - tłumaczył.

Dziś także rozstrzygnięta została 8. edycja konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi”. W kategorii filmy - drugie miejsce zajęli: Paula Rowińska, Hubert Dziemiach z Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, a trzecie - Jakub Muskus z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

W kategorii prace plastyczne pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Ryczek ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu, drugie ex aequo - Julia Niemiec ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu oraz Klara Nowak z Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Leżajsku, trzecie - Barbara Plutecka ze Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Wyróżnienie otrzymał Jakub Jaroszyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach.

W środę drugi dzień IX Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei.

- Ten rok mamy szczególny i nie mogliśmy zaprosić tylu szkół, co zawsze, a bywało nawet i 700 osób. Trzymamy się reżimów, więc dziś gościmy grupę młodzieży z Chmielnika, a środę dedykujemy Pińczowowi - tłumaczyła Agnieszka Dziarmaga.

Jutro młodzi ludzie także spotkają się ze Zbigniewem Żmudzkim, ale dodatkowo gościem będzie Jessica Szczepańska z Działoszyc, którą zafascynował świat polskich Żydów, przygotowuje filmy o tej tematyce. W środę także na babińcu nastąpi otwarcie wystawy poświęconej społeczności żydowskiej w Pińczowie. Obecna będzie autorka ekspozycji, Renata Urban oraz Justyna Dziadek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Galeria zdjęć Chmielnik. IX Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei w synagodze (06.10.2020) [Zdjęcia: 29]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Spotkania z Kinem Żydowskim RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Konferecja online o historii relacji polsko-żydowskich. Zaprasza IPN i UJK

Konferecja online o historii relacji polsko-żydowskich. Zaprasza IPN i UJK

W Kielcach uczczono 77. rocznicę mordu na żydowskich dzieciach

W Kielcach uczczono 77. rocznicę mordu na żydowskich dzieciach

Ojciec Stanisław Jaromi gościem VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich

Ojciec Stanisław Jaromi gościem VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich