Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Busku-Zdroju przypomną postać Wojciecha Belona [PROGRAM]

26 artystów powalczy o statuetkę Wiecznego Wędrowcy podczas tegorocznej, 13. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju. Wydarzenie pod hasłem „Niechaj zabrzmi Bukowina” jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych na Ponidziu. W trakcie festiwalu wystąpią artyści z całego kraju.

Autor: Marta Gajda

09.06.2021 14:58

image Busko. Finał 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona. Laureaci Festiwalu Zespół Piosenki Poetyckiej JAK ze statuetką Wiecznego Wędrowca, głównej nagrody konkursu Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce
Komentarze

- To artyści piosenki autorskiej, twórcy piosenki z dobrym tekstem i linią melodyczną, jak również debiutanci - informuje Anna Stępień, kierownik działu kultury w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

- Ideą festiwalu jest wspólne bytowanie, rozwijanie pasji, wspólnie przeżywana radość ze śpiewania. Podstawą zaś wspominanie barda i piewcy Ponidzia, założyciela i lidera Wolnej Grupy Bukowina, osoby niezwykle wrażliwej, emocjonalnej duszy artystycznej, człowieka pełnego pasji zarówno muzycznych, jak i turystycznych Wojciecha Belona - zaznacza.

Maria Wiśniewska - p.o. dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury zaznacza, że postać, której imię nosi festiwal, już na stałe wpisała się nie tylko w kalendarz imprez, ale i krajobraz miasta. Co prawda nie urodził się w Busku, niemniej jednak uczęszczał do szkoły podstawowej, a także liceum.

- To tutaj tak naprawdę zaczęła się jego kariera artystyczna, jego przygoda z gitarą. Pod koniec liceum wziął udział w pierwszym festiwalu w Szklarskiej Porębie, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Tak też zrodził się jego zespół „Wolna Grupa Bukowina” - dodaje.

Festiwal rozpocznie piątkowy koncert konkursowy, zaplanowany na godzinę 16.00, w wykonaniu zakwalifikowanych artystów - trzech solistów, trzy duety, trzy zespoły czteroosobowe i jeden pięcioosobowy. Po nim Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na benefis Wojtka Sochy - poety, kompozytora, autora książki „Synkopa Słowa”.

Dzień drugi to dzień turystyczny pełen wspomnień o Belonie, zakończony koncertem plenerowym z gitarą przy ognisku na terenie Ośrodka Rekreacyjnego Karabosy, Siesławice.

Z kolei w niedzielę odbędzie się Koncert Laureatów oraz Gwiazdy Festiwalu - Wolnej Grupy Bukowina, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia na polskiej scenie muzycznej. Wówczas też zostanie rozstrzygnięty konkurs o nagrody: Nagrodę Grand Prix oraz statuetkę „Wiecznego Wędrowca”. Przyznana zostanie I, II i III Nagroda, Nagroda Specjalna oraz nominacja do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”.

Program Festiwalu:

11.06.2021
godz.16:00 Koncert konkursowy w wykonaniu zakwalifikowanych artystów, sala widowiskowa BSCK, al. Mickiewicza 22 - wstęp wolny
godz.19:00 Benefis Wojtka Sochy z udziałem uczestników konkursu, Zamek Dersława, al. Adama Mickiewicza 18 - wstęp wolny

12.06.2021
godz. 11:00 Spotkanie/Wspomnienie o Belonie BSCK, Klub Stradivarius, al. Mickiewicza 22 - wstęp wolny
godz.14:00 Rajd pieszy BSCK   KARABOSY
godz.17:00 Koncert plenerowy z gitarą przy ognisku, teren rekreacyjny Karabosy, Siesławice - wstęp wolny

13.06.2021
godz.15:00 Koncert laureatów 13. OFP im Wojtka Belona, sala widowiskowa BSCK, al. Mickiewicza 22 - wstęp wolny
godz.18:00 Koncert Gwiazdy Festiwalu - Wolna Grupa Bukowina (sala widowiskowa BSCK, al. Mickiewicza 22 - bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie BSCK oraz na www.biletyna.pl)

Do Finałowego koncertu konkursowego XIII OFP im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina” zakwalifikowali się artyści z utworami:
1. Marcin Dekiel & Maciej Jóźwik z Kielc
2. TIOdoKWARTETU z Milanówka
3. Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ z Warszawy
4. Bez Zgrzytu reprezentujący Milanówek i Grodzisk Mazowiecki
5. Piotr Kędziora ze Starachowic
6. LEK.ART.PL reprezentujący Warkę i Warszawę
7. Andrzej Marczyński z Wejherowa
8. MuzyKuny reprezentujący Jelenią Górę, Grodzisk Mazowiecki oraz Podgórzyn
9. Gabriel Manowiec z Tryńczy
10. Vis a Vis   duet z Nowego Sącza
11. Kapela spod Rubani

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój Wojtek Belon RK Kazimierza Wielka Buskie Samorządowe Centrum Kultury Ogólnopolski Przegląd Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina…” Anna Stępień Maria Wiśniewska
other news

Podobne wiadomości

Statuetka Wiecznego Wędrowca przyznana. Festiwal im. Wojtka Belona dobiegł końca

Statuetka Wiecznego Wędrowca przyznana. Festiwal im. Wojtka Belona dobiegł końca

Rozpoczyna się festiwal piosenki im. Wojtka Belona

Rozpoczyna się festiwal piosenki im. Wojtka Belona

Leszcze gwiazdą festiwalu piosenki im. Wojtka Belona w Busku

Leszcze gwiazdą festiwalu piosenki im. Wojtka Belona w Busku

„U Studni” gwiazdą drugiego dnia festiwalu im. Wojtka Belona

„U Studni” gwiazdą drugiego dnia festiwalu im. Wojtka Belona