Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Uzdrowisko zbada zagrożonych cukrzycą

Około 250 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego, w wieku od 45 do 64 lat zostanie objętych programem zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy.

Autor: Marta Gajda

03.07.2020 14:04

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zostaną z nimi przeprowadzone wywiady zdrowotne, z których będzie wynikać, kto jest zagrożony tą chorobą. W efekcie, ponad 50 tys. osób, u których zostanie stwierdzone ryzyko wystąpienia cukrzycy, będzie mogło nieodpłatnie skorzystać z badania stężenia glukozy we krwi oraz indywidualnych porad.

Projekt realizuje Uzdrowisko Busko-Zdrój. Ankiety przeprowadzi firma z Gliwic, z którą Zarząd Uzdrowiska podpisał umowę. Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój Wojciech Lubawski informuje, że głównym celem programu jest troska o zdrowie mieszkańców i zwiększenie ich świadomości społecznej na temat choroby.

- To w tej chwili w Europie największy projekt badawczy. Wiemy, że to niebezpieczna i podstępna choroba. Powinniśmy być dumni, że w naszym województwie jest taki program, bo tak naprawdę walczymy o ludzi, o zdrowie, o życie naszych wujków braci czy znajomych - zaznacza.

W ramach projektu zaplanowane zostały warsztaty dietetyczne oraz zajęcia grupowe z aktywności fizycznej.

Pod względem zachorowalności na cukrzycę nasze województwo zajmuje czwarte miejsce w kraju. Działania profilaktyczne programu finansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojciech Lubawski cukrzyca Regionalny Program Operacyjny RK Kazimierza Wielka RK Kielce Europejski Fundusz Społeczny Uzdrowisko Busko-Zdrój
other news

Podobne wiadomości

Busko przygotowuje się na powrót kuracjuszy

Busko przygotowuje się na powrót kuracjuszy

Busko w walce z koronawirusem

Busko w walce z koronawirusem

Busko uruchomiło rezerwę dotyczącą klęsk żywiołowych

Busko uruchomiło rezerwę dotyczącą klęsk żywiołowych