Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Uzbrojone rakiety wykopane z ziemi. Saperzy mieli pełne ręce roboty

Na niebezpieczne znaleziska natknęli się podczas prac ornych rolnicy z powiatów buskiego i opatowskiego. W akcję zostali zaangażowani saperzy.

Autor: Marta Gajda

27.11.2020 15:55

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje starszy chorąży sztabowy Robert Krasowski, dowódca patrolu saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, dziś rano w miejscowości Chrzanów w gminie Pacanów zabezpieczono uzbrojony niemiecki pocisk rakietowy z czasów II wojny światowej.

- Pocisk o budowie typowej rakiety waży około 70 kilogramów. Mógł stworzyć bardzo duże zagrożenie. Wybuch mógłby doprowadzić do zniszczeń w promieniu jednego kilometra - zaznacza żołnierz.

Podobny niewypał, kilka dni temu saperzy zabezpieczyli i wywieźli z miejscowości Sobótka w gminie Ożarów. Dowódca zaznacza, że była to rakieta z II wojny światowej zwana także „organami stalina”. Ta broń siała popłoch wśród oddziałów niemieckich. Wydawały niesamowity dźwięk, który paraliżował pododdziały oraz siał zniszczenie.

- Pocisk bardzo niebezpieczny. Rolnik pługiem zawadził o korpus. Do zapalnika brakowało zaledwie kilku centymetrów. Wówczas mogło dojść do eksplozji. Waga pocisku to około 120 kg - zaznacza.

Robert Krasowski podkreśla, że w przypadku znalezienia tego rodzaju przedmiotów natychmiast dzwonić na numer alarmowy 112, pod żadnym pozorem nie dotykać i nie przenosić niewypału. Dodaje, że rolnik z Sobótki popełnił błąd. Pocisk przeciągnął z miejsca podjęcia.

Takie przedmioty stwarzają ogromne zagrożenie wybuchem. Nawet po wielu latach może dojść do ich rozszczelnienia. Poza tym, bardzo często zdarza się, że w promieniu 10-20 metrów od znalezionego przedmiotu jest całe gniazdo ukrytych pocisków.

Znalezione pociski rakietowe przewieziono na poligon Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie zostały zniszczone.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pacanów Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych niewybuch RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Bobrzy

Niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Bobrzy

Kolejny niewybuch znaleziono w województwie świętokrzyskim

Kolejny niewybuch znaleziono w województwie świętokrzyskim

Groźny niewybuch zneutralizowany przez saperów

Groźny niewybuch zneutralizowany przez saperów