Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Uwaga w tym domu panuje pies, chyba że wrócił kot”

„Uwaga zły pies!”, „Uwaga wchodzisz na własne ryzyko” - na furtkach i bramach często wiszą tabliczki ostrzegające przed agresywnymi psami. Okazuje się, że za złowrogimi napisami kryją się czasem duże psy, które boją się nawet… małych kotów lub grabi.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

19.06.2020 11:52

image Grzybów koło Staszowa. Uwaga zły pies Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Nasza reporterka, w Grzybowie w gminie Stąporków, na jednej z bram zauważyła napis: „Uwaga w tym domu panuje pies, chyba, że wrócił kot”. Właścicielka, pani Magdalena przyznała, że 3 koty w jej gospodarstwie sprawują władzę, a pies się ich boi.

- Koty mają specyficzne imiona: Ryszarda, Wypłosza, bo ciągle ma zdziwiony wyraz twarzy i Parchatek, ponieważ dziennie przynosi niezliczone ilości kleszczy. Koty terroryzują psa. Wygląda to zabawnie, bo pies jest ciężkim i dużym labradorem, a ucieka przed maleńkim kotem - mówi.

Pani Magdalena dodaje, że jej pies nie czuje się pewnie nawet w towarzystwie grabi czy taczki w ogrodzie, szczekając na tego rodzaju sprzęty i chowając się za plecy właścicieli.

Z kolei na furtce pani Małgorzaty widnieje napis: „Uwaga psy”. Jak się okazuje w gospodarstwie jest tylko jeden łagodny zwierzak i jak przypomina właścicielka jako maleńki szczeniak sam wybrał swój przyszły dom.

- Mój syn chciał psa, więc odwiedzaliśmy sąsiadów, którym oszczeniła się suka. Syn wytypował jednego, który mu się spodobał. Z racji tego, że inny szczeniak kładł mi się na stopach, to ostatecznie wybraliśmy jego, rezygnując z pierwotnego wyboru – wspomina pani Małgorzata.

Na bramie pani Zofii wisi z kolei napis „Uwaga zły pies, a gospodarz jeszcze gorszy”. Pani Zofia chętnie rozmawiała z nasza reporterką i jak zapewnia gospodarza nie trzeba się obawiać.

Według ustawy o ochronie zwierząt, właściciele psów, które samodzielnie przemieszczają się po posesji, mają obowiązek umieszczenia na furtce lub bramie tabliczki z napisem „Uwaga pies!” lub z wizerunkiem psa. Nie ma wytycznych co do formatu ostrzeżenia. W przypadku ras uznanych za agresywne czyli np. pit bullterier lub rottweiler powinno pojawić się ostrzeżenie w jaskrawych kolorach „Uwaga, zły pies!”.

Galeria zdjęć Grzybów koło Staszowa. Uwaga zły pies (19.06.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

pies Grzybów RK Kielce