Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Urząd marszałkowski nagrodzi muzealników

Świętokrzyska Nagroda Muzealna im. Tadeusza Włoszka to nowa forma honorowania osób, które swoim działaniem przyczyniają się do dokumentowania historii regionu. Zostanie ona przyznana w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja i konserwacja zbiorów.

Autor: Monika Miller

18.06.2020 13:24

image 18.06.2020. Kielce. Konferencja o Świętokrzyskiej Nagrodzie Muzealnej im. Tadeusza Włoszka. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach i Krzysztof Myśliński - dyrektor Muzeum Historii Kielc Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach wyraziła radość z faktu, że po raz pierwszy będzie można wyróżnić muzealników z regionu.

- Najczęściej idziemy, zachwycamy się piękną wystawą i podziwiamy ekspozycje, natomiast zapominamy, że za tym wszystkim kryją się ludzie. Wiemy też, że ta grupa jest słabo dofinansowywana, więc chcemy im podziękować chociaż tą nagrodą - dodaje.

Magdalena Kusztal ma nadzieje, że nagroda przetrwa, a konkurs będzie kontynuowany przez długie lata.

Patronem nagrody jest Tadeusz Włoszek - regionalista, uczestnik powstania styczniowego oraz osoba zasłużona dla regionu. Był inicjatorem, twórcą i kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było zaczątkiem Muzeum Narodowego w Kielcach. Krzysztof Myśliński, dyrektor Muzeum Historii Kielc informuje, że brał on udział także w bitwach na Świętym Krzyżu i pod Staszowem.

- Tadeusz Wołoszek w okresie międzywojennym stał się symbolem mądrego, światłego i patriotycznego oporu postawy polskiej. Na ulicach podbiegali do niego ludzie i się mu kłaniali. Dzieci z szacunkiem mówiły mu „dzień dobry”, a niektórzy zapewne nawet „szczęść Boże” - zauważa.

- Bez wątpienia ten człowiek zasłużył na to, aby nagroda nosiła jego imię - stwierdził Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Przyznanie tego wyróżnienia jest możliwe dzięki uchwale sejmiku z 27 kwietnia.

- Zagłosowaliśmy nie tylko dlatego, aby docenić jego osobę, ale także z myślą o przyszłości, ponieważ taka dziś jest powinność władzy publicznej - dodaje.

Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać muzea, Stowarzyszenie Muzealników Polskich oraz stowarzyszenia i fundacje, które działają na rzecz muzeów. Dokumenty należy złożyć w urzędzie marszałkowskim. Na stronie instytucji znajdują się także wszystkie niezbędne informacje.

Termin zgłoszeń upływa 30 czerwca. Wysokość nagrody to 4 tys. zł. Zwycięzcy otrzymają także statuetki w formie monety projektu Arkadiusz Latosa. Gala, podczas których zostaną one przyznane odbędzie się we wrześniu na dziedzińcu Dworka Laszczyków w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Pruś Świętokrzyski Urząd Wojewódzki RK Kielce Magdalena Kusztal Krzysztof Myśliński