Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Uczniowie wzięli sprawy w swoje ręce. Wysiali pierwszą w mieście łąkę kwietną

Eko-Maniacy ze Szkoły Podstawowej numer 34 na osiedlu Ślichowice w Kielcach wysiali dziś łąkę kwietną przy ulicy Szajnowicza-Iwanowa. To pierwsza taka w mieście.

Autor: Izabela Mortas

28.05.2020 18:30

image 28.05.2020 Kielce. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34 wysiali łąkę kwietną Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pola Jas i Karolina Szczerba, piątoklasistki i członkinie szkolnego klubu Eko-Maniacy mówiły, że z pomysłem stworzenia w okolicy szkoły łąki kwietnej uczniowie nosili się od początku roku.

- Nadeszła pandemia, która uniemożliwiła nam realizację projektu. Napisaliśmy jednak list do prezydenta, by pomógł nam w realizacji naszego pomysłu. Łąki kwietne to bardzo dobre rozwiązanie dla miasta, bo nie trzeba o nie szczególnie dbać, wystarczy czasem podcinać. Będą się rozwijać, jeśli spadnie deszcz - mówiły uczennice.

Katarzyna Szczerba, opiekun grupy Eko-Maniacy, podkreślała, że dzieci są z ekologią za pan brat od wielu lat. Tym razem chciały wyjść z inicjatywą poza szkolne mury.

- Dzieci wysiały 100 metrów kwadratowych łąki, ale myślę, że nie o wielkość terenu chodzi, lecz ideę, która ma na pewno dobry wpływ na środowisko. Dzieci najlepiej uczą się poprzez działanie i tę lekcję odrobiły nie na szóstkę, a na dziesiątkę - żartowała.

Do siania pierwszej kwietnej łąki włączyły się też władze miasta, które kupiły dodatkowo domki dla ptaków. Prezydent Bogdan Wenta powiedział, że Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych przygotowało grunt pod wysiew i tabliczkę informacyjną o opiekunach łąki, ale inicjatywa należała w całości do uczniów.

- List, który otrzymałem, mnie zaskoczył, ale potraktowałem go poważnie. Temat łąk kwietnych jest dziś poruszany w miastach, a stworzenie tej da początek także innym, jakie są planowane w Kielcach. Jesienią zorganizujemy konkurs, by do tworzenia łąk kwietnych zaangażować też uczniów z innych klas i szkół - mówił.

Wiceprezydent Arkadiusz Kubiec powiedział, że miasto już zaplanowało 13 lokalizacji łąk kwietnych. W tym roku docelowo ma powstać takich około 30.

Galeria zdjęć Kielce. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 34 wysiali łąkę kwietną (28.05.2020) [Zdjęcia: 14]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Wenta SP 34 Arkadiusz Kubiec RK Kielce łąka kwietna
other news

Podobne wiadomości

RADIO OPOLE. W Nysie powstaną łąki kwietne przyjazne pszczołom. Powiat rozdaje nasiona i zachęca mieszkańców do...

RADIO OPOLE. W Nysie powstaną łąki kwietne przyjazne pszczołom. Powiat rozdaje nasiona i zachęca mieszkańców do...

Sandomierz udowadnia, że łąki kwietne dają oszczędności

Sandomierz udowadnia, że łąki kwietne dają oszczędności

Będą kwietne łąki, czy nieuprawiane nieużytki?

Będą kwietne łąki, czy nieuprawiane nieużytki?

Kielce wycofują się z projektu łąki kwietnej, bo nie ma kasy

Kielce wycofują się z projektu łąki kwietnej, bo nie ma kasy