Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Uczcili pamięć księdza Romana Kotlarza

Uroczystości w 44. rocznicę śmierci księdza Romana Kotlarza odbyły się w Koniemłotach w powiecie staszowskim. Kapłan uznawany jest za duchowego przywódcę wydarzeń radomskich w 1976 roku. Z tego powodu był prześladowany przez służbę bezpieczeństwa. Był ofiarą między innymi brutalnego pobicia.

Autor: Anna Głąb

23.08.2020 07:32 / Aktualizacja 23.08.2020 14:40

image 23.08.2020 Koniemłoty. Uroczystości w 44. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy grobie rodzinnym, w którym pochowany jest także ksiądz Roman Kotlarz. Następnie uczestnicy przeszli do kościoła parafialnego i przed obelisk upamiętniający kapłana.

Pomimo deszczu zebrało się wielu mieszkańców, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych. Andrzej Kruzel, jeden z organizatorów uroczystości podkreślał, że ksiądz Roman Kotlarz to symbol „Solidarności” radomskiej i świętokrzyskiej, a dla mieszkańców miejscowości bliski znajomy.

- Są wśród nas ludzie, którzy go pamiętają, składali świadectwo w procesie przygotowującym beatyfikację Sługi Bożego księdza Romana – stwierdził Andrzej Kruzel.

Obecny na uroczystości poseł Krzysztof Lipiec mówił, że kapłan to postać niezwykle ważna dla ludzi „Solidarności” i wszystkich Polaków.

- Wspomagał radomskich robotników, którzy przechodzili przez tak zwaną ścieżkę zdrowia. To on miał odwagę stanąć na ich drodze, błogosławić im. Za to poniósł męczeńską śmierć – powiedział parlamentarzysta.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych przypominał podobieństwo drogi życiowej księdza Kotlarza i księdza Jerzego Popiełuszki.

- Obaj byli kapelanami „Solidarności”, obaj ponieśli z tego powodu śmierć, teraz czekamy na wyniesienie go do chwały ołtarzy – mówił Piotr Wawrzyk.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” dodał, że wydarzenia z Radomia dały przedsmak wolności, o którą walka rozpoczęła się w 1980 roku.

- To dzięki takim ludziom możemy dziś świętować 40. rocznicę powstania „Solidarności” – podkreślał Waldemar Bartosz.

Wśród uczestników spotkania był między innymi Tomasz Świtka, dawny ministrant księdza Kotlarza, a dziś działacz rolniczej „Solidarności”. Wspominał między innymi ogromny szacunek i miłość, którą ksiądz Kotlarz darzył swoją matkę.

- To było wówczas, gdy przygotowywał nas do pierwszej komunii. Choć matka księdza leżała na łożu śmierci, on prowadził zajęcia. Jego mama sama go do tego namawiała. Dzieci modliły się wspólnie z księdzem o jej powrót do zdrowia. Niestety, tydzień później modlitwa odbywała się już przy czarnym krzyżu, za jej duszę. Ksiądz Kotlarz nauczył mnie, jak kochać swoją matkę – wspominał Tomasz Świtka.

Proces beatyfikacyjny księdza Romana Kotlarza trwa od 2004 roku.

Galeria zdjęć Koniemłoty. Uroczystości w 44. rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza (23.08.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz ksiądz Roman Kotlarz Koniemłoty RK Sandomierz Piotr Wawrzyk
other news

Podobne wiadomości

43. rocznica śmierci księdza Kotlarza. Proces beatyfikacyjny już trwa

43. rocznica śmierci księdza Kotlarza. Proces beatyfikacyjny już trwa

Kolejny krok do beatyfikacji księdza Kotlarza

Kolejny krok do beatyfikacji księdza Kotlarza

Był męczennikiem komunizmu. Wkrótce rozpocznie się jego proces beatyfikacyjny

Był męczennikiem komunizmu. Wkrótce rozpocznie się jego proces beatyfikacyjny

Walczył z komunizmem - zostanie błogosławionym?

Walczył z komunizmem - zostanie błogosławionym?