Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Turyści zwiedzali plantacje i degustowali wino

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dni otwartych winnic zorganizowane w ten weekend przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Chętni mogli skorzystać z przejazdu busami po 8 winnicach znajdujących się w powiecie sandomierskim. W ten sposób winnice zobaczyło około 60 osób, znacznie więcej przyjeżdżało indywidualnie, swoimi samochodami.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

14.06.2020 17:46

image 14.06.2020. Sandomierz. Winnica św. Jakuba Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W programie było zwiedzanie plantacji, winiarni oraz degustacja. Winiarze chętnie opowiadali o swojej pracy, doświadczeniach, sukcesach i porażkach związanych z uprawą tego gatunku, który jest wymagający. Winorośli na tym terenie sprzyja przede wszystkim żyzne lessowe podłoże,  trzymające ciepło.   

Jak powiedział Piotr Chmura, właściciel „Winnicy na Rozdrożu” w Andruszkowicach w gminie Samborzec, dzięki dniom otwartym udało się w pewnym stopniu rozpropagować informację o tym, że w rejonie Sandomierza produkowane jest wino.

- Wbrew pozorom nie wszyscy o tym wiedzą. Winnice w tych dniach odwiedziły osoby z różnych stron Polski, które przyjechały na weekendowy wypoczynek do Sandomierza, jest więc duża szansa na szeroką promocję – dodał ogrodnik.

Pani Marina z Poznania powiedziała, że podczas zwiedzania winnic interesowały ją różne zagadnienia, zaczynając od uprawy.

- To jest fenomen, że na polskich ziemiach mamy bardzo dobre warunki do uprawy winorośli i produkcji wina, dlatego warto poznać te rejony i promować wśród znajomych. Polska wciąż jest niedoceniona pod tym względem, przede wszystkim doceniamy klimat śródziemnomorski w kontekście uprawy winorośli. Będąc na miejscu w naszych winnicach można zobaczyć więcej i dowiedzieć się więcej – dodała turystka.

Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy powiedział, że uważa dni otwarte za udane. Będą one organizowane teraz co najmniej raz w miesiącu. Obecnie osiem winnic należących do tego stowarzyszenia ma pozwolenie na produkcję i sprzedaż własnego wina. Winorośl w Sandomierzu była uprawiana już w XIII wieku. Rozpoczęli to ojcowie dominikanie. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Samborzec winnice RK Sandomierz Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy Mateusz Paciura Piotr Chmura Winnica na Rozdrożu Andruszkowice
other news

Podobne wiadomości

Sandomierskie winnice czekają na turystów

Sandomierskie winnice czekają na turystów

Miejska winnica w Opatowie przetrwała pierwszą zimę

Miejska winnica w Opatowie przetrwała pierwszą zimę

Ambasadorowie zachwyceni Tokarnią i opatowską winnicą

Ambasadorowie zachwyceni Tokarnią i opatowską winnicą

W Sandomierzu powstanie miejska winnica

W Sandomierzu powstanie miejska winnica