Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Trzy świętokrzyskie szpitale rozpoczynają wspólny program profilaktyczny

2,3 tys. osób weźmie udział w programie przesiewowym wczesnego wykrywania raka płuc, którego koordynatorem jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W ramach projektu pacjenci będą mieli trzykrotnie wykonaną tomografię komputerową - informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Autor: Iwona Murawska

29.06.2020 10:43

image 29.06.2020. Kielce. Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Na zdjęciu (od lewej): Marek Kos - dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu, Stanisław Góźdź - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Wojciech Przybylski - dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich, Marcin Piwnik - starosta sandomierski i Leszek Smorąg - kierownik programu Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Rak płuca stanowi olbrzymi problem społeczny, ponieważ jest to główna przyczyna śmierci, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dlatego najbardziej racjonalnym rozwiązaniem walki z tym nowotworem jest wczesna profilaktyka. Podstępność w przebiegu raka płuca, brak charakterystycznych objawów powoduje to, że pacjenci trafiają do nas w bardzo zaawansowanym stanie procesu chorobowego - dodał prof. Stanisław Góźdź.

Z programu będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ale także podkarpackiego i małopolskiego. Jak informuje Leszek Smorąg, kierownik projektu, badaniami objęte zostaną osoby powyżej 55 roku życia, które przez 20 lat paliły przynajmniej 20 papierosów dziennie, a także osoby, u których w rodzinie wystąpił rak płuca lub chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub samoistne włóknienie płuc.

Badania, oprócz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonywane będą także w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich i Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu. Wojciech Przybylski, dyrektor koneckiej lecznicy informuje, że w tym szpitalu zbadanych zostanie przynajmniej 120 osób.

- Liczymy się z tym, że ten projekt będzie rozszerzany, dlatego, że problem raka płuc zwłaszcza wśród palących mężczyzn jest bardzo duży. To pierwszy taki program, który pozwoli nam wychwycić pacjentów zagrożonych zachorowaniem na raka płuca. Dzisiaj niestety tylko tomografia komputerowa jest tym badaniem, które pozwala wykryć raka płuca na wczesnym etapie - dodał Wojciech Przybylski.

Program przesiewowego wczesnego wykrywania raka płuc realizowany będzie przez trzy lata. Jego koszt to prawie 3,5 mln zł. Osoby, które spełniają kryteria projektu powinny się kontaktować z jednym z trzech szpitali, które będą wykonywać badania.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO RK Kielce Wojciech Przybylski
other news

Podobne wiadomości

Przełomowe wyniki badań dla chorych na raka płuca

Przełomowe wyniki badań dla chorych na raka płuca

Onkologia rusza z programem profilaktyki raka płuca

Onkologia rusza z programem profilaktyki raka płuca