Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Trwają Świętokrzyskie Dni Muzyki. W całości odbywają się online

Spotkanie z twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego zainaugurowało 28. Świętokrzyskie Dni Muzyki. W tym roku trwająca tydzień impreza organizowana przez Filharmonię Świętokrzyską, w całości odbędzie się online - informuje Jacek Rogala, dyrektor instytucji.

Autor: Dorota Klusek

13.11.2020 11:30

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

- Rzecz w tym, że musimy zorganizować ten festiwal jeszcze w tym roku, bo inaczej musielibyśmy zwracać dotację, którą pozyskaliśmy na jego organizację, a byłoby nam tego żal. Drugi raz się nie da takiego programu, tylu wykonawców zebrać w jednym terminie. Nad takim festiwalem pracuje się długie miesiące - podkreślił.

Sytuacja związana z pandemią wymusiła pewne zmiany w programie koncertów. Na scenie może występować mniejszy skład muzyków. Nie zostanie także wyświetlony, zaplanowany na środę, 18 listopada, film o Henryku Mikołaju Góreckim. Ten jeden z najwybitniejszych, współczesnych, polskich kompozytorów, zmarły 10 lat temu, będzie natomiast bohaterem dzisiejszego koncertu inauguracyjnego. Jak mówi Jacek Rogala, pierwotnie w planach było wykonanie najsłynniejszego dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, „Symfonii pieśni żałosnych”, ale w zamian przypomniane zostaną „Trzy utwory w dawnym stylu” na smyczki.

- Cacko, diamencik, utwór, który buduje nieprawdopodobny nastrój, odwołując się do muzyki przeszłości - mówi Jacek Rogala.

Z kolei znakomita sopranistka Ewa Tracz wykona nastrojowe „Stabat Mater” Andrzeja Dziadka oraz trzy „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego. Dziś wieczorem wystąpi także klarnecista, Roman Widaszek - dodaje Jacek Rogala.

- Miałem z nim przyjemność przed rokiem wykonywać koncert syna Henryka Mikołaja Góreckiego, czyli Mikołaja Piotra Góreckiego. To jest koncert klarnetowy i ten utwór po raz pierwszy zabrzmi w Kielcach. Bardzo piękna kompozycja: trochę taneczna, trochę filmowa, trochę nastrojowa. Na pewno Mikołaj Piotr Górecki kontynuuje pewną linią wytyczoną przez swego ojca, więc jego obecność w tym koncercie ma sens szczególny - zauważa.

Solistom będzie towarzyszyć orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Wydarzenia 28. Świętokrzyskie Dni Muzyki można bezpłatnie oglądać na kanale YouTube Filharmonii Świętokrzyskiej.

Kolejny koncert odbył się w sobotę, 14 listopada. Tym razem, zgodnie z tradycją Świętokrzyskich Dni Muzyki, odbędzie się spotkanie z jazzem. Wystąpi kwartet Tomasza Bielskiego. Przypomni muzykę polskich kompozytorów, którzy dali się poznać od najlepszej strony w Hollywood. Zabrzmią utwory między innymi Władysława Szpilmana, Krzysztofa Komedy czy Henryka Warsa.

Natomiast w niedzielę, o godzinie 11.00 przed monitory zaproszone są całe rodziny. Najmłodsi melomani, w formie zabawy z kompozytorem Mateuszem Ryczkiem, poznawać będą tajniki muzyki elektronicznej.

W kolejnych dniach zaplanowano: muzyczne spotkanie z poezją Haliny Poświatowskiej (poniedziałek), koncert przepełniony odcieniami baroku, wykonanymi na lutniach i organach (wtorek), muzyczne iluzje na perkusję i organy Hammonda (czwartek). Zwieńczeniem 28. Świętokrzyskich Dni Muzyki będzie wieczór, podczas którego zabrzmi koncert akordeonowy kielczanina Jerzego Mądrawskiego (piątek, 20 listopada).

Świętokrzyskie Dni Muzyki:

Historia wydarzenia sięga lat 60. XX wieku. Pomysłodawcą festiwalu był ówczesny dyrektor Filharmonii, Karol Anbild. Na początku prezentowana była tylko muzyka polska. Po trzydziestoletniej przerwie festiwal reaktywował dyrektor Szymon Kawalla, który nadał mu charakter monograficzny, koncentrował się na twórczości wybranego w danym roku kompozytora. Od 2002 roku Dniami kieruje Jacek Rogala. Podporządkował on festiwal prezentowaniu muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyskie Dni Muzyki RK Kielce