Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych artystycznie podsumowało miniony rok

Pejzaże, portrety, martwe natury, kolaże, a także zdjęcia. Około 60 prac znalazło się na dorocznej wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Wernisaż odbył się w środę, w Muzeum Historii Kielc.

Autor: Dorota Klusek

24.06.2020 21:31

image 24.06.2020 Kielce. Muzeum Historii Kielc. Wernisaż dorocznej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Krzysztof Myśliński, dyrektor muzeum podkreślił, że to ważne wydarzenie.

- Cieszymy się, że co roku możemy się spotykać. Cieszymy się, bo jesteście państwo po tym okresie zatrzymania i pewnego przerażenia. Jest to też pierwsza wystawa, którą otwieramy po tym czasie wyłączenia i otwieramy ją z udziałem publiczności - dodał.

Doroczna wystawa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych po raz 11. gości w murach Muzeum Historii Kielc. Zyta Trych, prezes towarzystwa przyznała, że zazwyczaj wernisaż odbywa się w marcu. W tym roku pandemia zmusiła do zmiany planów. Ważne jednak, że wystawa się odbyła.

- To jest działanie. To znaczy, że jeszcze żyjemy, bo życie to nie tylko oddychanie, ale też działanie, które prowadzi do celu. To działanie sprawiło, że dzisiaj tutaj się spotkaliśmy. Ludzie przemyśleli wiele rzeczy, pokazali co ich nurtuje, ciekawi. Warto tu przyjść, zobaczyć i docenić tych twórców to, że im się chce, że nie siedzą, nie narzekają, tylko coś robią - zauważyła.

Przekrój prac, zarówno pod względem tematyki, jak i sposobu realizacji, był różnorodny. Każdy z uczestników wystawy mógł przedstawić tylko jedno ze swoich dzieł. Władysław Sadłocha ze Staszowa pokazał Szydłów.

- Namalowałem Szydłów na podstawie starej litografii. To jeden z moich ulubionych obiektów. Pierwsza moja wystawa, jaką robiłem po powrocie z Olsztyna, w którym mieszkałem przez pewien czas, powstała z okazji 650 lat Szydłowa - wyjaśnia.

Artysta przyznaje, że oprócz malarstwa, zajmuje się także rzeźbą, grafiką, czasami robi też różne formy z odlewów. Sztuka zajmuje istotne miejsce w jego życiu.

- Z wykształcenia jestem inżynierem rolnictwa, ale sztuce poświeciłem się od najmłodszych lat. Mój ojciec był artystą ludowym. Od kiedy go pamiętam to rzeźbił, malował i ja to jakoś po nim przejąłem. Sztuka sprawia mi niesamowitą radość - zaznaczył.

Wiele z prezentowanych prac powstało podczas plenerów, w których członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych biorą udział. Maria Salus, wiceprezes towarzystwa i jak podkreśla artystka -amatorka zatrzymała na płótnie chaty ze skansenu w Tokarni.

- Co roku jeździmy do Chęcin na plener i co roku jesteśmy w Tokarni. Plenery są taką okazją dla wszystkich artystów, żeby zmierzyli się z innymi, żeby pokazali swoje możliwości. Dają też możliwość samodoskonalenia się. Po cichu może rywalizujemy ze sobą, bo każdy chce pokazać to, co najlepsze, ale też podglądamy siebie i w ten sposób też się uczymy - mówi.

Wystawa potrwa do 27 lipca.

Kielce. Wernisaż dorocznej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (24.06.2020) [Zdjęcia: 24]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Zyta Trych
other news

Podobne wiadomości

Historia zaklęta w miniaturowych strojach. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy

Historia zaklęta w miniaturowych strojach. Nowa wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy

Wystawa czarno-białej fotografii. W roli głównej kobiety

Wystawa czarno-białej fotografii. W roli głównej kobiety

Wystawa „Szachy Sandomierskie” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Wystawa „Szachy Sandomierskie” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Wstańcie, chodźmy… Wystawa o papieskiej pielgrzymce

Wstańcie, chodźmy… Wystawa o papieskiej pielgrzymce