Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

To koniec spółki pracowniczej? Załoga chce sprzedać udziały MPK

„Nie chcemy być odpowiedzialni za doprowadzenie spółki do upadłości” – piszą pracownicy kieleckiego MPK. Członkowie załogi, którzy są jednocześnie udziałowcami spółki pracowniczej wystosowali do prezydenta Kielc wniosek o odkupienie od nich 55 procent udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.

Autor: Izabela Mortas

09.06.2020 13:45

image Nowe autobusy w MPK Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Jak czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez udziałowców spółki Kieleckie Autobusy, rozwój komunikacji w mieście i dobra współpraca między wspólnikami MPK, czyli miastem, a załogą, to już historia.

W ocenie spółki pracowniczej, działania podejmowane od kilku miesięcy przez prezydenta Bogdana Wentę są sprzeczne z interesem spółki i mieszkańców. „Nie służą rozwojowi komunikacji, a wręcz doprowadzają do absurdalnych sytuacji, w których przewoźnik sam musi walczyć o przejezdność dróg, udrożnienie buspasów, infrastrukturę na pętlach autobusowych”.

Członkowie spółki mają żal do władz miasta o to, że jako organizatorzy transportu publicznego zamiast go wspierać, chcą sprzedać swoje udziały w spółce, nie informując przy tym o zamiarze głównego udziałowca.

Przedstawiciele spółki KASP zwracają też uwagę na poświęcenie pracowników MPK w czasie pandemii. Mimo zagrożenia, braku dostępu do bieżącej wody i toalet, podejmowali pracę. Podkreślają także, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej, a stabilna sytuacja pozwoliła przetrwać najtrudniejszy okres pandemii.

„Władze Kielc, posiadając 100 procent udziałów będą zarządzać spółką zgodnie ze swoją strategią i wezmą za to pełną odpowiedzialność” - czytamy w piśmie.

Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc mówi, że do tej pory miasto nie przewidywało takiego scenariusza, by odkupić udziały od KASP.

- Pismo zostało przekierowane do kancelarii prezydenta, która sprawuje nadzór nad spółkami prawa handlowego. Propozycję analizują pracownicy biura prawnego - informuje.

Rzecznik dodaje, że odpowiedź powinna być znana w najbliższym czasie, ale konkretnego terminu nie wskazuje.

 

STANOWISKO WIĘKSZOŚCIOWEGO UDZIAŁOWCA KIELECKIEGO MPK - KASP SP. Z O.O.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Wenta prezydent Kielc MPK Kielce RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kierowcy MPK skarżą się na przepełnione autobusy

Kierowcy MPK skarżą się na przepełnione autobusy

MPK będzie protestować

MPK będzie protestować

Kolejna odsłona konfliktu miasta z MPK [OŚWIADCZENIE]

Kolejna odsłona konfliktu miasta z MPK [OŚWIADCZENIE]

Związkowcy z MPK odpowiadają prezydentowi Wencie

Związkowcy z MPK odpowiadają prezydentowi Wencie