Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tłum przed bankiem. Ogromne zainteresowanie kolekcjonerskim banknotem

Narodowy Bank Polski rozpoczął sprzedaż banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego Bitwę Warszawską w 1920 roku.

Autor: Robert Felczak , Monika Miller

11.08.2020 08:18
Źródło: PAP

image 11.08.2020. Kielce. NBP wyemitował banknot kolekcjonerski „Bitwa Warszawska 1920” Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Zastępca dyrektora oddziału kieleckiego NBP Krzysztof Szczerba informuje, że na przedniej stronie banknotu o nominale 20 złotych znajduje się postać Marszałka Józefa Piłsudskiego z obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”.

- W tle widnieją zarysy warszawskich, charakterystycznych budowli. Obok umiejscowiono awers Krzyża Walecznych z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 - mówi.

Z kolei na drugiej stronie znajduje się fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”.

- Przedstawia on symboliczną scenę, na której ksiądz Ignacy Skorupka prowadzi do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918-1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 roku - dodaje.

Chętnych na zakup banknotów kolekcjonerskich w Kielcach nie brakowało. Od rana przed NBP przy ulicy Warszawskiej ustawiona była długa kolejka. Pani Irena przyszła po banknot dla wnuka, który obecnie jest na obozie harcerskim, a jest kolekcjonerem.

- Nie mogę odmówić kochanemu wnuczkowi. Przyszłam przed 8.00, a okazuje się, że ludzie już w niedzielę zapisywali się na listy, według których są wpuszczani. Jest ciepło, ale nie narzekam, ponieważ stoję w cieniu. Panuje bardzo kulturalna atmosfera - dodaje.

Z kolei pan Piotr uważa, że zakup banknotu jest zabezpieczeniem finansowym.

- Kolekcjonuje banknoty, jednak nie jestem wielkim miłośnikiem numizmatyki. Robię to dla celów zarobkowych. Jak taki banknot poleży 10 lat to jego wartość może wzrosnąć nawet 5 lub 10-krotnie - zauważa.

Banknot kolekcjonerski upamiętniający Bitwę Warszawską w 1920 rokuFot. NBP

Wzór banknotu wartości nominalnej 20 zł ustalono w układzie pionowym. Na stronie przedniej u góry z lewej strony liczba widnieje liczba 20 w kolorze złotym z widocznym w zależności od kąta patrzenia z powtarzającym się rokiem 1920, również w postaci wytłoczenia. Pod liczbą wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W prawym górnym rogu napis Niepodległość.

Z prawej strony w dolnej części portret Józefa Piłsudskiego z szablą, w kolorach brązowym i zielonym częściowo na tle płaszczyzny w kolorach niebieskim, fioletowym i czerwonym wypełnionej powtarzającymi się konturami roku 1920, wizerunkami samolotów i orłów. U dołu z lewej strony zarys panoramy Warszawy w kolorze granatowym - inspirowany obrazem Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”.

Na odwrotnej stronie banknotu wizerunek Medalu Pamiątkowego Za Wojnę 1918-1921. W tle napisów i medalu stylizowana biało-czerwona flaga Polski. Od lewej strony ku górze wieniec z liści wawrzynu w kolorach niebieskim, fioletowym i szarym, na jego tle z lewej strony wizerunek samolotu w kolorach szarym i fioletowym.

W dolnej części stylizowany fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” w kolorze brązowym. Poniżej z lewej strony odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego napis: „niepodległa”.

Cena banknotu o nominale 20 zł wynosi 80 zł. Do sprzedaży trafi 60 tys. sztuk.

Banknot kolekcjonerski upamiętniający Bitwę Warszawską w 1920 rokuFot. NBP

Bitwa Warszawska

Była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę. Wśród nich wyróżniły się formacje złożone z ochotników, w tym gimnazjalistów i studentów, którzy odpowiedzieli na apel „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”. Szczególną postacią był skromny ksiądz Ignacy Skorupka. W wielu wyobrażeniach i w legendzie jest prezentowany jako ten, który poległ, prowadząc z krzyżem w ręku żołnierzy do boju. Postać Skorupki uosabia obrońcę cywilizacji zachodniej i chrześcijaństwa przed niszczycielską rewolucją bolszewicką. Do legendy przeszły zażarte starcia na przedmościu warszawskim pod Radzyminem i Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. Równie ważne były zmagania Frontu Północnego i walki nad Wkrą oraz decydujące uderzenie wyprowadzone znad Wieprza. Nie bez znaczenia były osiągnięcia polskiego radiowywiadu. Zwycięstwo pod Warszawą utrwaliło jednak głównie mit Józefa Piłsudskiego – wskrzesiciela państwa i zwycięskiego wodza. To on stworzył koncepcję przeprowadzenia bitwy i kierował decydującym uderzeniem znad Wieprza. A zwycięstwo było doniosłe! Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę.

Galeria zdjęć Kielce. NBP wyemitował banknot kolekcjonerski „Bitwa Warszawska 1920” (11.08.2020) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

NBP RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Gratka dla numizmatyków z okazji 420. rocznicy urodzin Stefana Czarnieckiego

Gratka dla numizmatyków z okazji 420. rocznicy urodzin Stefana Czarnieckiego

„Piast”, „pol” i „lech”. Ostatecznie markę zastąpiła złotówka

„Piast”, „pol” i „lech”. Ostatecznie markę zastąpiła złotówka

Monety w kształcie kuli. Pierwsze takie wyemitowane przez NBP

Monety w kształcie kuli. Pierwsze takie wyemitowane przez NBP

Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”

Nowa moneta kolekcjonerska NBP - Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”