Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Teatr Żeromskiego zakończył już sezon i przygotowuje się do remontu

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zakończył już sezon. Tym razem zabrakło Plebiscytu Publiczności „O Dziką Różę”. Trwają za to przygotowania do przenosin sceny dramatycznej do siedziby tymczasowej w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

07.07.2020 18:31

image Teatr im. Stefana Żeromskiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Paulina Drozdowska z działu marketingu Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach wyjaśnia, że z powodu epidemii koronawirusa, sezon 2019/2020 musiał zostać zamknięty wcześniej. Wiele planów zostało przełożonych na końcówkę roku.

Na grudzień zaplanowano plebiscyt „O Dziką Różę”, natomiast na jesień dwie zaległe premiery. Pierwszą z nich jest „Wiosenna bujność traw” Michała Siegoczyńskiego, do której pierwsze próby już się odbyły. Natomiast druga to „Och, te duchy!” Eduardo de Filippo w reżyserii Dana Jemmetta.

- W sierpniu rozpoczną się próby. Brytyjczyk Dan Jemmett przyjedzie do nas z Paryża, bo tam reżyseruje w legendarnej Comédie Francaise. To specjalista od teatru elżbietańskiego, ale u nas zajmie się mało znaną w Polsce twórczością Eduardo de Filippo. Czekamy na efekt tej pracy - podkreśla Paulina Drozdowska.

W nowym sezonie zobaczymy także spektakle wyreżyserowane przez Jerzego Bończaka, Wojciecha Grudzińskiego, Agnieszkę Kryst, Wiktora Rubina. Powróci także islandzka reżyserka, Una Thorleifsdottir.

Co ważne, nowy sezon zostanie otworzony w nowym miejscu - w tymczasowej siedzibie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (wejście od strony alei Legionów). Jak wyjaśnia Paulina Drozdowska, w budynku przy ulicy Sienkiewicza trwają przygotowania do gruntownej modernizacji.

- Część rzeczy już zostało przeniesionych. W przyszłym tygodniu ma być demontowana widownia, natomiast taka właściwa przeprowadzka z pracowniami, kostiumerią, magazynami, odbędzie się we wrześniu - zapowiada.

Przygotowania do modernizacji trwają. Teatr złożył wniosek w ramach naborów funduszy norweskich i EOG 2014-2021. Rozstrzygnięty także został przetarg na obsługę prawną całego przedsięwzięcia. Obecnie w teatrze trwa dialog techniczny z przedstawicielami większych polskich firm budowlanych, wśród nich znajduje się potencjalny wykonawca remontu.

W tym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na realizację inwestycji pod nazwą: „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa zabytkowego obiektu Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Remont Dzika Róża premiera Teatr Żeromskiego plebiscyt RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Budowlańcy w Teatrze Stefana Żeromskiego

Budowlańcy w Teatrze Stefana Żeromskiego

Aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego zaczytani w poezji [WIDEO]

Aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego zaczytani w poezji [WIDEO]