Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Teatr „Kubuś” świętuje 65. urodziny. W niedzielę gala finałowa

Koncert „Żelaznych piosenek”, wystawa, a także wręczenie odznaczeń i nagród jubileuszowych pracownikom - między innymi te wydarzenia uświetnią galę wieńczącą obchody 65-lecia istnienia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

Autor: Dorota Klusek

10.06.2021 11:20

image Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Impreza odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca. Jak mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor „Kubusia”, z powodu pandemii jubileusz był przekładany kilka razy.

- Od roku chcieliśmy ten koncert zorganizować, ale nie można było. Spotkamy się w Wojewódzkim Domu Kultury, bo tam zaczął się „Kubuś”, tam Stefan Karski założył ten teatr, tam była pierwsza siedziba - wymienia.

Spotkanie w Wojewódzkim Domu Kultury W Kielcach ma charakter zamknięty dla publiczności. Rozpocznie się o godzinie 16.00 od obejrzenia wystawy „Teatr Stefana Karskiego. Początek”. Pokazuje ona pierwsze lata działalności tej sceny, od 1955 do 1973 roku. Na godzinę 17.00, w sali widowiskowej zaplanowano koncert „Kubuś - żelazne piosenki”.

- Będzie to koncert piosenek ze spektakli dla młodych widzów - wyjaśnia Piotr Bogusław Jędrzejczak. - Nazwa koncertu „Żelazne piosenki” oznacza że będzie to najmocniejszy, najlepszy repertuar - tłumaczy.

Wystąpią wszyscy aktorzy kieleckiego teatru lalkowego, którzy wykonają piosenki zarówno ze starszych, jak i najnowszych przedstawień, np. „Niebieski piesek”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Akademia Pani Beksy”, „Noc żywych zabawek” czy „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”. Ich aranżacją zajął się kielecki muzyk, Wojciech Lipiński.

Około 18.30 odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń i nagród jubileuszowych pracownikom Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

- Cieszę się, że będziemy później mogli się spotkać na niewielkim bankiecie, by móc pobyć razem, porozmawiać, bo będą z nami koleżanki i koledzy, którzy są związani z „Kubusiem” od początku jego istnienia - podkreśla Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Podczas gali odbędzie się też aukcja plakatu „Kubuś - żelazne piosenki” na rzecz kontynuacji leczenia chorej na nowotwór mózgu 3-letniej Hani Terleckiej z Kielc.

Zanim jednak rozpoczną się uroczystości w Wojewódzkim Domu Kultury, to wcześniej, o godzinie 12.00 delegacja, w składzie której znajdą się pracownicy teatru „Kubuś”, Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz władze miasta, złożą kwiaty na grobie Stefana Karskiego na Cmentarzu Starym w Kielcach, przy ul. Ściegiennego.

Piotr Bogusław Jędrzejczak przypomina, że Stefan Karski od niedawna jest patronem sceny dla młodego widza.

- Jesteśmy Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. Wreszcie także w ten sposób uczciliśmy naszego założyciela, bo gdyby nie Stefan Karski , to „Kubusia” by po prostu nie było.

65 lat od założenia przez Stefana Karskiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach minęło w 2020 roku, jednak z powodu pandemii uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione na rok 2021.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Stefan Karski Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Piotr Bogusław Jędrzejczak
other news

Podobne wiadomości

Jest kolejny przetarg na budowę siedziby teatru „Kubuś”

Jest kolejny przetarg na budowę siedziby teatru „Kubuś”

Teatr „Kubuś” pod Kasztanem czeka na małych widzów

Teatr „Kubuś” pod Kasztanem czeka na małych widzów

Na razie wirtualnie, „Kubuś” pokazuje swoje lalki

Na razie wirtualnie, „Kubuś” pokazuje swoje lalki

Teatr „Kubuś” ruszy w objazdową trasę

Teatr „Kubuś” ruszy w objazdową trasę