Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Teatr „Kubuś” ruszy w objazdową trasę

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, nawiązując do początków swojej działalności, reaktywuje teatr wędrowny. Na realizację projektu otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Autor: Dorota Klusek

06.04.2021 15:56

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor teatru wyjaśnia, że jest to ukłon zarówno w stronę własnej historii, bo „Kubuś" przez ponad 30 lat nie miał własnej sceny, jak i początków lalkarstwa na świecie.

- Chcemy pokazać jak wyglądały początki teatru, czyli jak Stefan Karski jeździł do najmniejszych miejscowości, do wsi, miasteczek, gdzie teatru w ogóle nie było. Chcemy w ten sposób również uczcić 65-lecie naszego istnienia, chociaż premiera spektaklu będzie dopiero pod koniec tego roku, a objazd z przedstawieniami w wakacje roku przyszłego – wyjaśnia.

Jak podkreśla dyrektor, teatr objazdowy przedstawi spektakl, który powstaje specjalnie na te pokazy.

- Marek Zákostelecký pokaże adaptację legend świętokrzyskich, z których Elżbieta Chowaniec tworzy tekst spektaklu i będziemy go pokazywać za pomocą najprostszych lalek: kukiełek, pacynek w oknie, w budzie teatralnej – wyjaśnia.

Polsko-czeski duet artystyczny: Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký, uznawany za czołowych twórców teatru animacji, jest dobrze znany kieleckim widzom. Ich dziełem jest między innymi spektakl zatytułowany „Pod adresem marzeń”.

Na objazdowej scenie wystąpią doświadczeni aktorzy-lalkarze. Spotkają się trzy pokolenia lalkarzy: rocznik '60, '70 i '80. Zgodnie z założeniem, ma to być teatr objazdowy na najwyższym poziome. Autorką projektu jest zastępca dyrektora „Kubusia”, Joanna Kowalska. Uzyskał on 77 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”. Został wysoko oceniony i zajął trzecie miejsce na 605 wniosków złożonych przez inne instytucje.

Z województwa świętokrzyskiego, oprócz „Kubusia”, dofinansowanie otrzymały także dwa inne projekty. 75 tys. zł trafiło do Agencji Artystycznej Kuman Team Mateusz Kumański na koncert „Polska-Dzieciom”, 24 tys. zł do Kieleckiego Centrum Kultury na „Sprawę dla przedszkolaka”.

Celem programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży” jest wspieranie wartościowych i w pełni profesjonalnych wydarzeń artystycznych o zasięgu regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym, powstających z myślą o młodych osobach do 18 roku życia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce dofinansowanie Piotr Bogusław Jędrzejczak Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
other news

Podobne wiadomości

„Kubuś” ma już 65 lat, ale wciąż rozumie dzieci

„Kubuś” ma już 65 lat, ale wciąż rozumie dzieci

Kubuś ma patrona - to założyciel teatru

Kubuś ma patrona - to założyciel teatru

Początki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na wystawie

Początki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” na wystawie