Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Te statystyki cieszą. Czytamy coraz więcej

W 2019 roku, 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. To nieznacznie więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z corocznych badań Biblioteki Narodowej. Po książki chętniej sięgają także mieszkańcy stolicy Świętokrzyskiego.

Autor: Dorota Klusek

12.08.2020 10:50

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Dane Biblioteki Narodowej pokazują, że od 2014 roku, kiedy 42 proc. Polaków deklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki rocznie, czytelnictwo spadło i utrzymywało się prawie na stałym poziomie 37 proc. Wzrost o dwa punkty procentowe cieszy i zdaniem autorów raportu jest dobrym prognostykiem na najbliższy czas.

Z opracowania wynika, że Polacy najchętniej czytają książki, które sami kupują. Mimo to wciąż chętnie zaglądają do bibliotek. W kieleckich książnicach liczba wypożyczonych w 2019 książek znacząco wzrosła.

Jak podkreśla Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, widoczny jest systematyczny wzrost zarówno czytelników, jak również wypożyczeń i odwiedzin.

- Wskaźnik czytelnictwa w Kielcach wynosi 10,83 – taki procent wszystkich mieszkańców Kielc to czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej – wyjaśnia. W porównaniu z 2018 roku, w ubiegłym, w Kielcach pojawiło się 718 nowych czytelników, a wszystkich było ponad 21 tys. Większość z nich stanowią kobiety – 74 proc. Z biblioteki najczęściej korzystają osoby w wieku 25-44 lat, kolejna grupa to osoby powyżej 60 roku życia. W 2019 roku kielczanie wypożyczyli o ponad 21 tys. książek więcej, niż w 2018 roku.

Ciekawie kształtuje się sytuacja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach. Tu także w 2019 roku wzrosło czytelnictwo. Jak mówi Anna Godowska – główny bibliotekarz tej instytucji, w 2019 roku było o 5,5 tys. wypożyczeń więcej niż 2018, choć liczba czytelników nieznacznie spadła i wyniosła ponad 208 tys. osób.

- Biblioteka Narodowa bada ile książek ludzie czytają, więc te dane pokazują, że wzrost, w naszym przypadku jest tak, że osoby, które korzystają z naszej biblioteki, wypożyczają więcej woluminów – tłumaczy. Wzrasta również popularność książek elektronicznych.

A jacy autorzy cieszą się największą popularnością? Według opracowania Biblioteki Narodowej, w 2019 roku najliczniejsze grono odbiorców znalazła literatura gatunkowa: przede wszystkim kryminalna, sensacyjna, a zwłaszcza thriller psychologiczny. Warto podkreślić wysoką poczytność polskich autorów, znanych już od co najmniej kilku sezonów: Katarzyny Bondy, Marka Krajewskiego, Joanny Chmielewskiej i przede wszystkim Remigiusza Mroza. Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się: Harlan Coben, Stephen King i klasyk gatunku – Agatha Christie. Ostatnie lata przyniosły swoistą modę czytelniczą na thriller psychologiczny, który zdobył masową popularność m.in. dzięki twórczości Stephena Kinga i Pauli Hawkins.

W te wybory wpasowują się gusta mieszkańców Świętokrzyskiego. Jak mówi Anna Godowska, czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, najchętniej sięgają po polska literaturę. Wśród autorów prym wiodą autorzy kryminałów: Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, a także twórcy powieści obyczajowych na czele z Ałbeną Grabowską.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej też króluje polska proza, a ulubieni pisarze to: Karolina Wilczyńska, Remigiusz Mróz, Alek Rogoziński i Katarzyna Bonda.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna Miejska Biblioteka Publiczna RK Kielce książki Anna Żmudzińska Anna Godowska Biblioteka Narodowa
other news

Podobne wiadomości

Szkoły kupują książki wybrane przez dzieci w ankiecie

Szkoły kupują książki wybrane przez dzieci w ankiecie

Ambasadorzy promują książki

Ambasadorzy promują książki

W bibliotekach będą książki za rządowe pieniądze. Jeszcze można składać wnioski o dofinansowanie

W bibliotekach będą książki za rządowe pieniądze. Jeszcze można składać wnioski o dofinansowanie

Duże pieniądze do rozdania na nowe książki. Można składać wnioski

Duże pieniądze do rozdania na nowe książki. Można składać wnioski