Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tadeusz Sikora nowym dyrektorem Muzeum Wsi Kieleckiej

Tadeusz Sikora został mianowany pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Zastąpił na tym stanowisku Mariusza Masnego, który w maju złożył rezygnację. Stanowisko obejmie 8 czerwca i będzie je sprawował do czasu wyboru nowego szefa.

Autor: Dorota Klusek

03.06.2020 11:26 / Aktualizacja 03.06.2020 13:46

image Na zdjęciu: Tadeusz Sikora, p.o. dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Fot. / Tadeusz Sikora

Tadeusz Sikora przyznał, że decyzję zarządu województwa przyjął z satysfakcją.

- Jest to dla mnie kontynuacja działań zawodowych, które prowadziłem do czasu pracy w muzeum w Skarżysku. Jestem muzealnikiem, z tytułem adiunkta muzealnego. Liczę, że energia, której mi nie brakuje, przyniesie wiele dobrego dla tej placówki - wyjaśnił.

Tadeusz Sikora zapowiedział, że nie zamierza prowadzić rewolucyjnych działań.

- Co do nowych pomysłów, proszę o chwilę cierpliwości. Natomiast pragnę podkreślić, że instytucje kultury, muzea potrzebują ewolucji, nie rewolucji, czy radykalnych, gwałtownych zmian. Jedno, co mogę zapewnić, to jeżeli będą jakieś zmiany, to bardzo ostrożne, by nie zepsuć tego, co dobrze funkcjonuje - podkreślił.

Poważnym wyzwaniem będzie zakończenie budowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które znajduje się w strukturach Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Na obecnym etapie prace budowlane są bardzo zaawansowane, natomiast inną kwestią jest wystawa. Uważam, że nawet jeśli będzie opóźnienie, to wystawa musi być dobrze zrobiona, bo ona jest na lata. Przy tworzeniu ekspozycji często jest tak, że powstaje jakiś projekt, potem się go zmienia. To jest praca koncepcyjna pracowników muzeum oraz firmy pana Mirosława Nizio, która zaprojektowała cały kompleks muzealny - zaznaczył.

Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysoko ocenia kompetencje Tadeusza Sikory.

- Bardzo się cieszę, że pełniącym obowiązki dyrektora został pan Tadeusz Sikora, historyk z wykształcenia, muzealnik z doświadczenia i z pasji a przede wszystkim człowiek bardzo porządny, co jest dodatkową wartością jego kandydatury - powiedziała.

Dyrektor Magdalena Kusztal dodała, że Tadeusz Sikora będzie pełnił obowiązki do czasu wyboru nowego dyrektora, ale nie dłużej niż do końca 2020 roku. Nowy szef Muzeum Wsi Kieleckiej zostanie wybrany w konkursie. Wyjaśniła, że na razie nie wiadomo, kto zastąpi Tadeusza Sikorę na stanowisku kierownika w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczas dyrektorem Muzeum Wsi Kieleckiej był Mariusz Masny. Kierował tą instytucją od listopada 2016 roku. W maju złożył rezygnację. Jako przyczynę podał powody osobiste. Na stanowisku zastępcy dyrektora pozostał Jarosław Karyś.

Tadeusz Sikora ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie z tytułem magistra historii. Jest także absolwentem zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Św.

Wieloletni nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie oraz adiunkt muzealny. W latach 2013-2015 pełnił obowiązki dyrektora Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Od 3 czerwca 2019 roku był kierownikiem oddziału dziedzictwa narodowego w departamencie kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Michniów Muzeum Orła Białego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Muzeum Wsi Kieleckiej RK Kielce Magdalena Kusztal Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Mariusz Masny Tadeusz Sikora
other news

Podobne wiadomości

W skansenie w Tokarni odtwarzają strzechę

W skansenie w Tokarni odtwarzają strzechę

Pierwsi turyści dotarli do Tokarni

Pierwsi turyści dotarli do Tokarni

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zrezygnował

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zrezygnował

Muzeum Wsi Kieleckiej z ministerialną kasą na dwa projekty

Muzeum Wsi Kieleckiej z ministerialną kasą na dwa projekty