Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szpital w Starachowicach ma wystarczającą liczbę miejsc do przechowywania zwłok

Informacja, którą opublikowała jedna z lokalnych gazet, a dotycząca potrzeby zakupu przez Szpital Powiatowy w Starachowicach chłodni i poszukiwania w związku z tym wsparcia finansowego z zewnętrznych źródeł jest nieprawdziwa - powiedział podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski.

Autor: Iwona Murawska

26.11.2020 20:11

image 26.11.2020 Kielce. ŚUW. Konferencja prasowa. Od lewej: wojewoda Zbigniew Koniusz i dyrektor szpitala w Starachowicach Grzegorz Kaleta Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Gazeta Starachowicka powołując się na jedną z pracownic szpitala zamieściła artykuł, w którym można przeczytać, że w związku z epidemią SARS-CoV-2 i licznymi zgonami starachowicki szpital musi zakupić chłodnię do przechowywania zwłok. Jak dalej czytamy w artykule, „obecnie posiadamy taką jedynie na 8 osób, niestety jest nie wystarczająca”. Zbigniew Koniusz poinformował, że lecznica nigdy nie zgłaszała problemu dotyczącego nadmiaru zgonów i problemu z przechowywaniem zwłok.

- Szpital w Starachowicach jest placówką wieloprofilową i przeznaczoną do leczenia pacjentów z COVID-19, więc z natury może być tam większa umieralność, niż w innych świętokrzyskich szpitalach. Jednak liczba zgonów nie jest w takiej liczbie, by była przytłaczająca. Szpital nigdy nie zgłaszał nam problemów o nadmiarze zgonów, a tym bardziej problemów z przechowywanie ciał - dodał wojewoda Zbigniew Koniusz.

26.11.2020 Kielce. ŚUW. Konferencja prasowa. Od lewej przy stole: wojewoda Zbigniew Koniusz i dyrektor szpitala w Starachowicach Grzegorz KaletaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Treści artykułu nie potwierdza także Grzegorz Kaleta, dyrektor Szpitala Powiatowego w Starachowicach. Jak mówi, chłodnia, którą posiada starachowicka lecznica jest co prawda używana w placówce od kilkunastu lat i dlatego szpital prowadzi rozeznanie ofertowe, by zakupić nową lodówkę do przechowywania zwłok. Jednak, jak dodał dyrektor, obecna chłodnia ma obecnie wystarczającą liczbę miejsc.

- Z moich analiz wynika, że umieralność jest na takim poziomie, jaka był w latach poprzednich. Osiem szuflad w chłodni, którymi dysponujemy wystarcza. Nigdy nie były wykorzystywane w 100 proc. Pacjenci nie umierają na raz, a w odstępach czasu, w odstępach dniowych. Zwłoki odbierane są przez zakłady pogrzebowe do 72 godzin - dodał Grzegorz Kaleta.

26.11.2020 Kielce. ŚUW. Konferencja prasowa. Dyrektor szpitala w Starachowicach Grzegorz KaletaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak dodał dyrektor, koszt ośmiu szufladowej chłodni wynosi około 30 tys. zł, więc nie jest to kwota, którą trzeba było by pozyskiwać w wyniku zbiórki.

Wobec pracownika, który wypowiedział się bez wiedzy i zgody dyrekcji do „Gazety Starachowickiej” zostaną wyciągnięte konsekwencje.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Grzegorz Kaleta RK Starachowice Szpital Powiatowy Starachowice Zbigniew Koniusz koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Szpital w Starachowicach wznowił rehabilitację pacjentów

Szpital w Starachowicach wznowił rehabilitację pacjentów

W Starachowicach pozostały 22 wolne respiratory

W Starachowicach pozostały 22 wolne respiratory

Szpital w Starachowicach tylko dla chorych na COVID-19

Szpital w Starachowicach tylko dla chorych na COVID-19