Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szkoła muzyczna rozbrzmiewa muzyką Chopina i Bacha. Retransmisja koncertu w Radiu Kielce

„Przed wielkim Konkursem Chopinowskim z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej” - to tytuł koncertu, który dziś odbywa się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

25.04.2021 12:29

image 08.08.2020. Kielce. Koncert „Chopinowskie inspiracje”. Na zdjęciu Eryk Parchański Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

To cykliczne wydarzenie jest realizowane corocznie przy współpracy Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, która prowadzi festiwal i kursy mistrzowskie pod tytułem „Bieszczady bez granic”.

Wystąpi sześcioro młodych muzyków. Artur Jaroń, dyrektor kieleckiej szkoły muzycznej zapowiada, że po raz pierwszy będą mieli okazję zagrać z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej.

- Fantastyczni muzycy. Byłem wczoraj na próbie w Warszawie, więc wiem, że słucha się ich z ogromną przyjemnością - zaznacza.

Dla młodych pianistów możliwość występu z takim składem to zaszczyt. Cieszy się z tego młody kielczanin, Eryk Parchański. Dodaje, że jest różnica między występami solo, a z innymi muzykami.

- Na pewno jest większa odpowiedzialność, bo nie jest się samemu na scenie i w związku z tym trzeba myśleć nie tylko o sobie, ale też o pozostałych muzykach. Więc teoretycznie powinno być trudniej, ale nie zawsze jest - mówi.

Wojciech Kępa z Bydgoszczy wyjaśnił, że to dla niego kolejne, nowe doświadczenie.

- Bo dla mnie to pierwszy występ takiego kalibru. Duże emocje, na pewno też duży stres, ale wielka ekscytacja - mówi.

Wojciech Kępa, ale także Michalina Rzeszutek z Wrocławia, Wiktoria Browarek z Gdańska i Michał Kulbacki z Wrocławia zaprezentują kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Natomiast Mikołaj Plak z Warszawy i Eryk Parchański z Kielc wykonają wybrane koncerty Fryderyka Chopina.

Ze względu na pandemię, koncert odbędzie się bez udziału publiczności, ale będzie można go usłyszeć już dziś na antenie Radia Kielce i obejrzeć na naszej stronie internetowej. Retransmisja rozpocznie się o godzinie 17.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Państwowa Szkoła Muzyczna Eryk Parchański Fryderyk Chopin
other news

Podobne wiadomości

Bach i Chopin zabrzmią w szkole muzycznej i na antenie Radia Kielce

Bach i Chopin zabrzmią w szkole muzycznej i na antenie Radia Kielce