Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie w czerwonej strefie. Jak wygląda sytuacja?

Miasto Kielce oraz powiaty buski, kielecki, pińczowski, skarżyski i włoszczowski są od soboty, 17 października objęte czerwoną strefą.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Marta Gajda

17.10.2020 12:20

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

POWIAT BUSKI

W związku z przyrostem liczby zachorowań na COVID-19 buski szpital powiatowy od 26 października stanie się kolejnym w województwie, po starachowickim, jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Będą tam przyjmowani pacjenci wyłącznie z dodatnim wynikiem COVID-19 oraz ze stwierdzonymi chorobami współistniejącymi.

- W związku z decyzją wojewody zaistniała konieczność zawieszenia działalności niektórych poradni specjalistycznych, znajdujących się przy oddziałach szpitalnych. Będą tam bowiem pacjenci z koronawirusem. W związku z tym poradnie miałyby funkcjonować w innym miejscu - mówi Grzegorz Lasak, dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju. - Będę chciał wydzierżawić obiekty, które będą służyły szpitalowi jako miejsca do realizacji świadczeń specjalistycznych. Dotyczy to poradni ortopedycznej, chirurgicznej, punktu pobrań materiału do laboratorium. Nie chcemy na dłużej pozbawiać pacjentów możliwości korzystania z porad lekarzy specjalistów - informuje.

Dodaje, że budynki te znajduje się niedaleko szpitala. Zapewnia, że pacjenci nie odczują większej zmiany.

W związku  przekształceniem buskiej lecznicy w szpital jednoimienny pacjenci, którzy tam obecnie przebywają będą sukcesywnie wypisywani i przekazywani do innych placówek medycznych.

- Na ten moment wstrzymaliśmy planowe przyjęcia do szpitala i przyjęcia pacjentów do poradni specjalistycznych, ale nie wszystkich. Poradnie znajdujące się w tzw. budynku administracyjnym, czyli poradnia ginekologiczno-położnicza, endokrynologiczna, laryngologiczna, hepatologiczna i medycyny pracy, będą przyjmowały pacjentów bez zmian - zaznacza.

Na dotychczasowych zasadach, z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa, będzie funkcjonowała podstawowa oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Ponadto szpital dysponuje pięcioma miejscami dla pacjentów, którzy mają objawy i oczekują na wyniki badań w kierunku koronawirusa. To tzw. izolatki, które będą umożliwiały niezdiagnozowanym pacjentom przyjęcie ich do szpitala.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

W powiecie jędrzejowskim minionej doby odnotowano tam 46 kolejnych chorych na koronawirusa. W sumie na dziś jest ich 299. Jak poinformował Maciej Wróbel, dyrektor szpitala w Jędrzejowie, w lecznicy jest pięciu pacjentów zakażonych oraz trzy osoby, które czekają na wynik. Jak dodał w szpitalu jest  wyznaczona strefa dla pacjentów dodatnich oraz oczekujących na wynik. Oprócz tego na razie wszystkie oddziały szpitalne pracują w trybie planowym. Bez zmian i ograniczeń przyjmują również poradnie przyszpitalne.

O przestrzeganie reżimu sanitarnego w tym trudnym czasie apeluje do mieszkańców powiatu jędrzejowskiego starosta Paweł Faryna. Jego zdaniem wprowadzenie w powiecie strefy czerwonej bardziej uświadomi mieszkańcom, że zagrożenie jest i bezwzględnie należy się stosować do zaleceń. Jak mówi, nie ma co panikować, ale trzeba przestrzegać reżimu sanitarnego, nosić maseczki i zachowywać dystans społeczny. Warto też zakładać rękawiczki, a po powrocie z pracy najlepiej pozostać w domu. Jedynie w ten sposób możemy się uchronić się przed koronawirusem. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy do dyspozycji jest starostwo powiatowe w Jędrzejowie oraz OSP, które mogą dowozić żywotność osobom starszym oraz najbardziej potrzebującym.

Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami od dziś w Jędrzejowie zamknięta jest m.in. Pływalnia Miejska oraz siłownie.

W województwie świętokrzyskim w czerwonej strefie są miasto Kielce oraz powiaty: buski, kielecki, jędrzejowski, pińczowski, skarżyski i włoszczowski.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Liczba codziennych zakażeń COVID-19 coraz większa [WYKRES]

Liczba codziennych zakażeń COVID-19 coraz większa [WYKRES]

Sklepy z ograniczeniami, ale wydłużają godziny otwarcia

Sklepy z ograniczeniami, ale wydłużają godziny otwarcia

Handel, nauka, sport i rozrywka. Od dziś nowe obostrzenia

Handel, nauka, sport i rozrywka. Od dziś nowe obostrzenia