Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie truskawki można kupić przez Internet

Tradycyjne szynki z certyfikatem, kiełbasy, a także świeże truskawki i czereśnie można kupić od dziś przez Internet w ilościach detalicznych. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach uruchomił portal umożliwiający bezpośredni handel między rolnikami i konsumentami.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Magdalena Galas-Klusek

02.06.2020 11:04

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jerzy Pośpiech dyrektor instytucji informuje, że portal swietokrzyskiebazarek.pl rozpoczął dziś działalność i czeka na rolników i konsumentów. Sprzedawane towary zostały podzielone na kategorie: owoce, warzywa, pieczywo, mięso, nabiał, kwiaty, a nawet usługi rolnicze i maszyny oraz produkty certyfikowane. Jerzy Pośpiech podkreśla, że możliwość sprzedaży swoich produktów w Internecie przez rolników ma na celu skrócenie łańcucha dostaw i dotarcie przez konsumentów do polskich produktów wysokiej jakości.

- Handel produktami rolno-spożywczymi nieprzetworzonymi odbywa się głównie za pośrednictwem hipermarketów. Mają 80 proc. rynku. W związku z tym rolnik ma dużo mniejsze szanse na sprzedaż swoich produktów w dobrej cenie - mówi dyrektor.

Za pośrednictwem portalu można dotrzeć bezpośrednio do rolników i kupować produkty w ilościach detalicznych. Jerzy Pośpiech dodaje, że można wybrać formę dostawy: odbiór u rolnika, dowóz do klienta lub wysyłkę, choć tej na razie nikt z zarejestrowanych nie oferuje z uwagi na specyfikę świeżych owoców czy warzyw.

- Na stronie jest kontakt, numer telefonu, więc nabywca kontaktuje się z producentem. Jeżeli oferty są w bliskiej okolicy to do transakcji dojdzie bez problemu - mówi Jerzy Pospiech.

Jadwiga Paradziej z powiatu buskiego, oferuje na portalu truskawki i jak informuje, po kontakcie telefonicznym można kupić dowolną ilość owoców na miejscu. Dziś koszt koszyczka to 20 zł. Możliwy jest też dowóz do klienta w promieniu 50 km, ale wtedy minimalne zamówienie wynosi 100 kg. Dariusz Furmańczyk wystawił jako pierwszy certyfikowane wyroby masarskie: szynki, kiełbasy i kaszanki. Szynek nie kroi, sprzedaje je w całości na miejscu. Jak podkreśla, szynka tradycyjna bardzo różni się od tej marketowej.

- To jest zupełnie inny smak, jak ktoś raz spróbuje to wraca. Jest tradycyjnie wędzona, nie malowana, nie wstrzykujemy niczego. Kiełbasę sprzedajemy w kawałkach, można kupić dowolną ilość: 100 gram, kilogram - dodaje.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego czuwa nad portalem, tak aby pojawiały się tam jedynie sprawdzone produkty i bezpośrednio od rolników.

Jedna z największych w regionie giełda rolna w Sandomierzu na razie funkcjonuje w tradycyjny sposób. W planach jest dopiero przygotowanie platformy, na której transakcji mogliby dokonywać producenci i odbiorcy.

02.06.2020. Sandomierz. Giełda rolna. Na zdjęciu: Janusz Stasiak, kierownik zakładu budżetowego Targowiska MiejskieFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jak poinformował Janusz Stasiak, kierownik Zakładu Budżetowego Targowiska Miejskie, które administruje placem giełdy, w najbliższych miesiącach powstanie platforma, która umożliwi kojarzenie partnerów. Jego zdaniem, do handlu świeżymi owocami i warzywami w sieci należy podchodzić bardzo rozważnie. To specyficzny towar, kupując go liczy się smak i zapach owoców i warzyw oraz ich wygląd.

Zdaniem Janusza Stasiaka z tego powodu ten rodzaj handlu nieprędko przeniesie się do Internetu w przeciwieństwie do innego asortymentu np. pszenicy czy kukurydzy, czy pasz, co można  kupować w ciemno i to w dużych ilościach kierując się standardami norm jakości, norm handlowych i zwyczaju handlowego - stwierdził kierownik Stasiak.

Handel na platformie giełdy rolnej w Sandomierzu ma dotyczyć wyłącznie większych ilości towaru czyli np. jabłek z jednej odmiany.  

Platforma internetowa giełdy rolnej w Sandomierzu powstanie do końca tego roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

giełda rolna RK Sandomierz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Janusz Stasiak RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Truskawki kuszą kielczan, jednak ich cena może odstraszać

Truskawki kuszą kielczan, jednak ich cena może odstraszać

W Bielinach pierwsze, drogie truskawki

W Bielinach pierwsze, drogie truskawki

Polskie nowalijki już na sandomierskiej giełdzie. Chętnych mniej niż zwykle

Polskie nowalijki już na sandomierskiej giełdzie. Chętnych mniej niż zwykle

Targowiska i giełdy rolne w dobie koronawirusa

Targowiska i giełdy rolne w dobie koronawirusa