Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie laboratoria wykonują najwięcej testów w kraju

Województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby wykonanych testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Autor: Iwona Murawska

24.07.2020 14:12

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od marca świętokrzyskie laboratoria wykonały już ponad 206 tys. takich badań - informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia. 

- Województwo świętokrzyskie jest na drugim miejscu w kraju, po mazowieckim, pod względem liczby wykonanych testów. Natomiast jeżeli chodzi o liczbę badań w przeliczeniu na milion mieszkańców, nasz region jest na pierwszym miejscu. Myślę, że mamy się czym pochwalić jeśli chodzi o badania w kierunku koronawirusa i zabezpieczenie mieszkańców województwa świętokrzyskiego - dodał Marek Bogusławski.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy ponad 20 tys. testów wykonano w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Jak informuje Łukasz Madej, koordynator laboratorium, przeciętny czas oczekiwania na wynik testu wynosi 18 - 19 godzin.

- Obecnie pracujemy w systemie trzyzmianowym. Materiał do badań przyjmowany jest od poniedziałku do piątku, od ósmej rano do czwartej w nocy. Pozostałe cztery godziny są nam potrzebne do posprzątania i wysterylizowania pomieszczeń. Natomiast w weekendy pracujemy od ósmej do szesnastej, a materiał do badań przyjmujemy do godziny czternastej. Maksymalny czas oczekiwania na wynik badania to 24 godziny - dodaje.

W województwie świętokrzyskim testy na obecność koronawirusa wykonuje pięć laboratoriów. Znajdują się one w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu i w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Niebawem laboratorium uruchomione zostanie także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

Galeria zdjęć Podzamcze. Podsumowanie działań RCNT w czasie pandemii (24.07.2020) [Zdjęcia: 20]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Laboratorium badania Wojewódzki Szpital Zespolony Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach Sanepid Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii Marek Bogusławski koronawirus Szpital Specjalistyczny Sandomierz
other news

Podobne wiadomości

Dodatkowe laboratoria przeprowadzą testy na koronawirusa

Dodatkowe laboratoria przeprowadzą testy na koronawirusa

Dwa świętokrzyskie laboratoria pracują pełną parą

Dwa świętokrzyskie laboratoria pracują pełną parą