Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyska Solidarność otworzyła wyjątkową bibliotekę

W ramach obchodów 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych w budynku Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” przy ulicy Planty rozpoczęła działalność biblioteka.

Autor: Michał Kita

31.08.2020 15:07

image 31.08.2020 Kielce. Siedziba "Solidarności" przy ulicy Planty. Otwarcie biblioteki Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej Solidarności, w Kielcach w latach 80-tych funkcjonowała już biblioteka związkowa, która została zlikwidowana w okresie stanu wojennego.

- Traktujemy tę bibliotekę jako kontynuację tej funkcjonującej do 13 grudnia 1981 roku. W tamtych czasach było to jedno z najważniejszych miejsc, ponieważ gromadzone były tutaj książki i wydawnictwa, które nie miały pozwolenia cenzury na druk. Tych publikacji były tysiące. Zainteresowanie tą biblioteką było bardzo duże - dodaje.

Utworzenie biblioteki Solidarności nie byłoby możliwe bez zaangażowania i pomocy Instytutu Pamięci Narodowej, którego publikacje stanowią główny trzon księgozbioru. Jak mówi Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN, biblioteka Solidarności będzie kolejnym miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli poznać skomplikowane dzieje najnowszej historii Polski.

- W tym miejscu prezentowane będą wybrane pozycje, dotyczące zarówno oporu społecznego jak i represji stosowanych przez urząd bezpieczeństwa i SB. Znajdują się także pozycje, mówiące o podziemnej kulturze, o różnych zjawiskach, które miały miejsce podczas tworzenia i budowania Solidarności. Te książki, które tutaj są zgromadzone mają służyć społeczeństwu do tego, aby poznawać trudną ale także piękną historię naszego kraju - dodała.

W otwarciu biblioteki uczestniczył poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak stwierdził, świętokrzyska Solidarność może się pochwalić wieloma osiągnięciami w działalności wydawniczej w najtrudniejszych czasach PRL.

- Taka inicjatywa jak powołanie biblioteki jest koniecznością w sprawnym funkcjonowaniu takich organizacji jak Solidarność. Działalność edukacyjna społeczeństwa jest niezbędna, ponieważ obecnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wyglądało życie 40 lat temu i jakim trudem i zaangażowaniem musieli się wykazać wszyscy ci, którzy w okresie Solidarności walczyli o suwerenną i niepodległą Polskę - dodaje.

Wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk, świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że otwarcie biblioteki Solidarności w Kielcach to dla niego szczególne wydarzenie, ponieważ w latach 80-tych był najmłodszym czytelnikiem związkowej biblioteki.

- To bardzo ważne dzieło, które powinno być przez wszystkich wspierane. Zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego odwiedzania i korzystania z tego miejsca. Warto znać historie najnowszą, bo to jest to co nas kształtuje. Każdego dnia musimy pamiętać, że bez przeszłości nie ma przyszłości - podkreśla.

Otwarcie biblioteki Solidarności było połączone z prezentacją wydawnictwa „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” oraz promocją wydawnictwa IPN „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1981” autorstwa dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach.

Galeria zdjęć Kielce. Siedziba "Solidarności" przy ulicy Planty. Otwarcie biblioteki (31.08.2020) [Zdjęcia: 15]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec NSZZ Solidarność biblioteka Waldemar Bartosz IPN RK Kielce Dorota Koczwańska-Kalita Piotr Wawrzyk
other news

Podobne wiadomości

40 lat NSZZ „Solidarność”. Solidarność to nie tylko związek zawodowy

40 lat NSZZ „Solidarność”. Solidarność to nie tylko związek zawodowy

40 lat NSZZ „Solidarność”. Solidarność wychodzi z podziemia

40 lat NSZZ „Solidarność”. Solidarność wychodzi z podziemia

40 lat NSZZ „Solidarność”. Podziemna działalność poligraficzna

40 lat NSZZ „Solidarność”. Podziemna działalność poligraficzna