Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali miniony rok

Początek roku to czas podsumowania minionych miesięcy. Dokonało tego także dowództwo Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Autor: Dionizy Krawczyński

05.01.2021 12:50
Źródło: ŚBOT

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. ppor. OT Daniel Woś / ŚBOT

Z początkiem marca, po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. 

Przez cały czas terytorialsi prowadzili wspólne z Policją kontrole przestrzegania kwarantanny, ale największe zaangażowanie formacji skierowane było do pomocy w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalnych i mobilnych  punktów pobierania wymazów, transport środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach było około 300 terytorialsów.

Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów.

Odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. 

- Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności . Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, co  jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia - powiedział płk Grzegorz Motak dowódca 10 ŚBOT.

Pandemia nie zdołała jednak zatrzymać innych działań formacji. 16 sierpnia Dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sztandar brygady, a przez cały rok, pomimo obostrzeń, przeszkolono około 300 nowo powołanych ochotników.

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Motak koronawirus Strefa munduru
other news

Podobne wiadomości

Studenci stworzą nowe drony

Studenci stworzą nowe drony

Terytorialsi połączyli seniorów z rodzinami

Terytorialsi połączyli seniorów z rodzinami

Para prezydencka i szef MON podziękowali żołnierzom [WIDEO]

Para prezydencka i szef MON podziękowali żołnierzom [WIDEO]

Kolejni żołnierze WOT zaczynają szkolenie

Kolejni żołnierze WOT zaczynają szkolenie