Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyscy terytorialsi mają się czym chwalić

Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali miniony rok. Prawie 1,7 tys. żołnierzy wzięło udział w wielu akcjach na terenie województwa i przy granicy polsko-białoruską.

Autor: Dionizy Krawczyński

05.01.2022 20:53
Źródło: ŚBOT

image ŚBOT terytorialsi Fot. Irek Dorozanski / DWOT
Komentarze

W minionym roku na dowódcę 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej został wyznaczony płk Piotr Hałys. Rozpoczynając służbę w 10 ŚBOT przytoczył słowa Georga S. Patona - „Stawiam na kreatywność i inicjatywę podwładnych. Wierzę, że wokół mnie takich osób nie brakuje. Nigdy nie mów ludziom, jak coś zrobić. Powiedz im, co zrobić, a oni zaskoczą Cię pomysłowością”.

  ŚBOT terytorialsiFot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Nowe zadania

Służbę przyszło mu pełnić w okresie kiedy brygada poza normalnymi obowiązkami otrzymała szereg nowych związanych z pandemią. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

-„Trwała Odporność” wsparcie służby zdrowia poprzez pomoc dla 24 placówek medycznych, w tym dla 13 szpitali,

- piętnaście zespołów wymazowych przeprowadziło 27 861 badań na obecność wirusa. Dodatkowo żołnierze wspierali 9 placówek Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w pracach administracyjnych związanych z pandemią.

- pomoc miejskim i gminnym ośrodkom pomocy społecznej w dostarczaniu żywności do najbardziej potrzebujących. W ramach wsparcia przetransportowali 239 ton żywności. Dodatkowo wspierali Caritas, czy też pomagali wolontariuszom ze „Szlachetnej Paczki” w przygotowaniu paczek i dystrybucji żywności do potrzebujących,

- pomoc dla policji poprzez wsparcie patroli monitorujących obecność osób na kwarantannach czy izolacjach. Żołnierzy wspólnie z policjantami można było spotkać w Kielcach, Ostrowcu Św., Starachowicach, Jędrzejowie, Staszowie i Sandomierzu podczas prawie 4300 patroli odwiedzili 220 495 adresów,

- akcje krwiodawstwa: „Spokrewnieni służbą” i „Krwioobieg Terytorialsa” podczas których zgromadzili 353 litry krwi,

ŚBOT terytorialsiFot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Brygada w statystyce

Służbę wojskową pełni w brygadzie prawie 1,5 tys. żołnierzy. Wraz z żołnierzami zawodowymi brygada liczy prawie 1,7 tys. terytorialsów. Dużą grupę ochotników, bo ponad 21 proc,. stanowią uczniowie szkół średnich i studenci. Liczną grupę stanowią także kobiety - prawie 19 proc.

Reprezentacja drużynowa 10 ŚBOT zajęła drugie miejsce w zawodach użyteczno-bojowych WOT, które odbyły się w listopadzie w Bieszczadach.

Strzelcy wyborowi z brygady zajęli 3 miejsce – indywidualnie i drużynowo podczas Zawodów na Najlepszego Strzelca Wyborowego WOT.

ŚBOT terytorialsiFot. ppor. Daniel Woś / ŚBOT

Operacja „Silne Wsparcie”

W ostatnim kwartale starego roku żołnierze ŚBOT zaangażowali się w realizację operacji „Silne Wsparcie”. W jej ramach żołnierze patrolują granicę polsko-białoruską. Ponad 400 żołnierzy realizowało zadania polegające na udzielaniu wsparcia poprzez działania operatorów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), obsłudze zestawów oświetleniowych oraz prowadzeniu patroli wodnych na rzece Bug i patroli pieszych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys
other news

Podobne wiadomości

Terytorialsi pomocnikami Św. Mikołaja [ZDJĘCIA]

Terytorialsi pomocnikami Św. Mikołaja [ZDJĘCIA]

Świętokrzyscy terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę

Świętokrzyscy terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę

Terytorialsi złożą przysięgę wojskową

Terytorialsi złożą przysięgę wojskową

Terytorialsi szkolą klasy mundurowe

Terytorialsi szkolą klasy mundurowe