Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święta Kielc nie będzie, ale nie zabraknie imprez z nim związanych

W tym roku Święto Kielc z powodu pandemii nie odbędzie się, ale niektóre instytucje organizują imprezy od lat związane z tym wydarzeniem. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na finał Konkursu Plastycznego „Przedwiośnie", a Pałacyk Zielińskiego zorganizuje Białą Noc w swoich galeriach. Wręczone też zostaną Nagrody Miasta Kielc w dziedzinie kultury.

Autor: Dorota Klusek

24.06.2020 16:54

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Co roku finał Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie stanowił wstęp do Święta Kielc. Otwarcie wystawy w galeriach Biura Wystaw Artystycznych oraz wręczenie nagród autorom najlepszych prac poprzedzało otwarcie kilkudniowego wydarzenia w stolicy regionu.

Jak wyjaśnia Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, „Przedwiośnie” zostało zrealizowane pomimo wielu trudności i obaw.

- Już w trakcie trwania konkursu musieliśmy zmienić regulamin, żeby artyści mogli zgłaszać swoje prace elektronicznie, a jury obradowało na podstawie reprodukcji, co utrudniało ocenę, ale udało nam się zachować ciągłość organizacji tej najważniejszej prezentacji konkursowej świętokrzyskich artystów - wyjaśnia.

Dopisali artyści. Spośród 257 zgłoszonych prac 87 autorów, komisja konkursowa zakwalifikowała do wystawy pokonkursowej 154 prace 67 twórców. W piątek dowiemy się, kto z nich otrzyma nagrody. Uroczystość wręczenia nagród rozpocznie się o godzinie 18, we wnętrzach BWA.

Finał „Przedwiośnia” będzie połączony z wręczeniem nagród przyznanych przez Urząd Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne, dyrektor Stanisława Zacharko-Łagowska, dodaje że nie odbędzie się wernisaż, a w uroczystości wręczenia nagród udział będą mogli wziąć tylko laureaci i ich najbliżsi.

- Mimo, że nie będzie gali, nie będzie wernisażu myślę, że będzie bardzo miło ze względu na naszą życzliwość i radość z tego, że jednak goście do nas przyjdą. To są zawsze miłe chwile i radość zarówno dla tych nagrodzonych, jak i uczestników wystawy. Myślę, że z przyjemnością spotkamy się znów bezpośrednio, w realu - podkreśla.

W piątek BWA będzie czynne do godziny 20.

Święto Kielc postanowił kultywować także Dom Środowisk Twórczych. Jak mówi Ryszard Pomorski, dyrektor Pałacyku od 2004 roku wydarzenie to odbywa się w czerwcu.

-To jest wieloletnia tradycja, więc byłoby szkoda, żeby w tym roku nic w tym zakresie nie działo się. Pałacyk postanowił przeprowadzić takie wydarzenia związane ze Świętem Kielc w dniach 26-28 czerwca - zaznacza.

W piątek, w godzinach 20-24 odbędzie się Biała Noc w galerii w Pałacyku Zielińskiego oraz w Domu Praczki. Wstęp wolny.

Także w piątek, ale o 21, w ogrodzie Domu Środowisk Twórczych rozpocznie się koncert poetycki Elżbiety Adamiak. Wstęp 20 złotych.

Koncertowa w Pałacyku będzie także sobota. O godzinie 20 na ogrodowej scenie wystąpi bałkańska folkowa grupa Sarakina. Wstęp 20 złotych. Natomiast na zakończenie weekendu, w niedzielę, o godzinie 20 odbędzie się latino fiesta. Wystąpią: Mili Morena - gwiazda muzyki kubańskiej, Edi Sanchez z Kolumbii oraz siedmioosobowa formacja Fortet. Wstęp 20 złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Święto Kielc Pałacyk Zielińskiego BWA RK Kielce Biała Noc Dom Środowisk Twórczych
other news

Podobne wiadomości

Zamiast Święta Kielc pomoc dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego

Zamiast Święta Kielc pomoc dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego

Dziś Święto Polskiej Niezapominajki

Dziś Święto Polskiej Niezapominajki

„Przedwiośnie” trwa. Doroczne święto plastyków w czasie pandemii

„Przedwiośnie” trwa. Doroczne święto plastyków w czasie pandemii