Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Strażnicy miejscy z nowymi kompetencjami

Od 10 września tego roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, straż miejska w całej Polsce będzie mieć nowe uprawnienia. Strażnicy będą kontrolować mieszkańców, czy dobrze prowadzą gospodarkę śmieciową.

Autor: Emilia Sitarska

08.09.2020 13:23

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Ostrowcu Św. Andrzej Kaniewski, obawiać się powinny m.in. te osoby, które nie złożyły deklaracji śmieciowej lub nie podały w niej prawdziwych danych.

W skrajnych przypadkach mandat może wynieść nawet 500 zł, jednak wysokość kary będzie uzależniona od rodzaju przewinienia. Początkowo będą dawane upomnienia. Karani będą właściciele nieruchomości, którzy nie dopełnią obowiązku zgłoszenia z deklaracji właściwej liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Sprawdzane będą deklaracje pod kątem segregacji i posiadania kompostownika, jeśli mieszkaniec zaznaczył, że będzie to robił.

Jak dodaje Andrzej Kaniewski, funkcjonariusze mają uprawnienia do kontroli nieruchomości. Będą  sprawdzać te miejsca, gdzie deklaracja śmieciowa jest podejrzana. Np. jest rozbieżność między osobami zameldowanymi, a przebywającymi w danej nieruchomości. Strażnicy będą sprawdzać, ile faktycznie osób mieszka w domu, mogą np. wypytać o to sąsiadów.  

Mieszkańcy Ostrowca uważają, że w przypadku segregacji potrzeba jest zmiana mentalności, bez tego mandaty nie nauczą odpowiedzialności za środowisko. Jednak niektórzy wierzą w to, że kary finansowe zdyscyplinują część społeczeństwa.

Jeden z rozmówców naszej reporterki uważa, że w mieście jest problem ze śmieciami i ich segregacją. Jako przykład podaje osiedle Rosochy. Podkreśla także, że mieszkańcy z domów jednorodzinnych przyjeżdżają na osiedla i wyrzucają swoje śmieci.

Ostrowiecka straż miejska nie planuje prowadzić zorganizowanych akcji, które miałyby polegać na kontroli poszczególnych nieruchomości. Będą one wynikać ze współpracy z odpowiednią komórką urzędu miasta zajmującą się gospodarką odpadami. Strażnicy reagować będą także na sygnały ze strony mieszkańców.  

Andrzej Kaniewski nie wyklucza, że jeśli skala problemu w mieście okaże się duża, być może powstanie specjalny eko patrol.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

straż miejska RK Ostrowiec Św. Andrzej Kaniewski
other news

Podobne wiadomości

Straż miejska będzie nakładać mandaty za brak maseczki

Straż miejska będzie nakładać mandaty za brak maseczki

Bandyta zatrzymany w Kielcach przez Straż Miejską

Bandyta zatrzymany w Kielcach przez Straż Miejską

Straż miejska i policja ostrzegają przed pandemią przez megafony

Straż miejska i policja ostrzegają przed pandemią przez megafony

Straż miejska pilnuje porządku w Busku

Straż miejska pilnuje porządku w Busku