Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Strażacy-ochotnicy ze wsparciem na zakup sprzętu

61 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymało dziś promesy na zakup niezbędnego sprzętu. Z kolei OSP w Przyłogach w powiecie koneckim otrzymało 400 tys. zł na zakup nowego samochodu gaśniczego.

Autor: Michał Kita

28.09.2020 11:50 / Aktualizacja 28.09.2020 16:04

image 28.09.2020. Kielce. Przekazanie promes na zakup wyposażenia jednostek OSP. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Socha - wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Krzysztof Słoń - senator PiS, Anna Krupka - wiceminister sportu, brygadier Grzegorz Rajca - zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, Bartłomiej Dorywalski - poseł PiS, Andrzej Kryj - poseł PiS, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach i Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Środki pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach. Jak mówi Ryszard Gliwiński, prezes instytucji, w tym roku dofinansowano już 348 jednostek z terenu województwa.

- Łączna kwota wsparcia dla 61 jednostek OSP wynosi ponad 360 tys. zł. Dzięki temu do każdej z nich na zakup dodatkowego wyposażenia trafi 6,1 tys. zł. Z kolei OSP w Przyłogach otrzyma 400 tys. zł. Przekazanie tych pieniędzy dla jednostek OSP jest możliwe dzięki wsparciu naszych parlamentarzystów, a także bardzo dobrej współpracy z ministerstwem klimatu, MSWiA, a także Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - dodaje.

Jak mówi Krzysztof Gajewski prezes zarządu gminnego OSP w Waśniowie, z terenu gminy wsparcie otrzymały jednostki spoza krajowego systemu ratowniczo gaśniczego z Grzegorzowic i miejscowości Garbacz.

- Pieniądze pozwolą na doposażenie jednostek w sprzęt podstawowy, a także środki ochrony osobistej. Dzięki temu OSP Garbacz zakupi między innymi dwie specjalistyczne drabiny, dwa hełmy bojowe i rozdzielacz kulowy - dodaje.

W sumie w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na wsparcie dla państwowej i ochotniczych straży pożarnych przeznaczył prawie 11 mln zł.

28.09.2020. Kielce. Przekazanie promes na zakup wyposażenia jednostek OSPFot. Michał Kita / Radio Kielce

Zdaniem wiceminister sportu Anny Krupki, bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego, czego dowodem są kolejne inwestycje i pieniądze przekazywane na rozwój Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego.

Poseł Bartłomiej Dorywalski z PiS, stwierdził, że wsparcie przekazywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach dla OSP jest w tym roku rekordowe i już w tym momencie wynosi około 11 mln złotych.

Jak podkreśla poseł Andrzej Kryj z PiS, bez pomocy funduszu jednostki OSP nie mogłyby sobie pozwolić na wiele niezbędnych i koniecznych inwestycji, nie tylko w sprzęt ratunkowy, ale także nowoczesne pojazdy, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, inwestycje w Ochotnicze Straże Pożarne są niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa całego kraju. Dzięki przekazywanemu także przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska strażacy mają możliwość bezpiecznej i skutecznej służby. 

Jak stwierdził Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, druhom OSP za ich ofiarną służbę należą się słowa najszczerszego uznania. Jak zaznaczył, sprzęt który zostanie zakupiony dzięki dofinansowaniu funduszu, przyczyni się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pracy strażaków.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Straż Pożarna OSP WFOŚiGW Anna Krupka Rafał Nowak RK Kielce Bartłomiej Dorywalski Andrzej Kryj Ryszard Gliwiński
other news

Podobne wiadomości

Wsparcie dla OSP. Strażacy już mogą składać wnioski

Wsparcie dla OSP. Strażacy już mogą składać wnioski