Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Strażacy ochotnicy zbierają złom. Chcą kupić nowy sprzęt

Druhowie z OSP Mikułowice koło Buska-Zdroju sami chcą zdobyć środki na doposażenie swojej jednostki. Fundusze chcą pozyskać ze sprzedaży złomu.

Autor: Marta Gajda

21.07.2021 19:30

image 21.07.2021. Mikułowice. Druhowie z OSP Mikułowice Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

- Jednostka powstała w 1927 roku. Obecnie zrzesza ponad 40 druhów, którzy bez wahania i o każdej porze dnia i nocy, w sposób błyskawiczny potrafią przystąpić do akcji ratowniczej - mówi druh Bartosz Lasia, naczelnik miejscowej OSP.

- Staramy się doskonalić swoje umiejętności i zwiększać potencjał bojowy jednostki, dlatego wciąż zabiegamy o pozyskiwanie nowoczesnego sprzętu do działań ratowniczo-gaśniczych. Nasza jednostka chętnie angażuje się w życie społeczne, organizując różnego rodzaju wydarzenia społeczno-kulturalne, np. festyny rodzinne, zawody wędkarskie, biegi przełajowe - dodaje.

Stąd pomysł na zbiórkę złomu. Druhowie postanowili nie czekać bezczynnie i wziąć sprawy w swoje ręce. W ten sposób mieszkańcy gminy mogą pozbyć się nie tylko niepotrzebnych rzeczy, ale i przy okazji wesprzeć miejscowych strażaków.

- Podczas akcji chcemy być odpowiednio zabezpieczeni - mówi z kolei druh Sebastian Nowak. 

- Tak naprawdę zadowoli nas każdy złom m.in. stare, niepotrzebne lub zepsute pralki, lodówki, puszki. Pieniądze chcemy przeznaczyć na zakup aparatów ochrony dróg oddechowych, które są niezwykle kosztowne. Za jeden taki aparat musimy zapłacić ok. 6 tys. zł.  Chcemy też zakupić specjalistyczne nowe umundurowanie, które z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa osób i komfort pracy podczas akcji ratunkowych, w sytuacjach często skrajnie trudnych - dodaje.

- Każdy kilogram złomu jest na wagę złota - podkreśla druh Kacper Zapart.

- Ten sprzęt może uratować komuś życie. Cena urządzeń jest wysoka, ale życie ludzkie jest bezcenne. Musimy mieć ten sprzęt, aby w każdej chwili być w gotowości by nieść pomoc naszym mieszkańcom  - dodaje.

21.07.2021. Mikułowice. OSP MikułowiceFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Osoby, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że to słuszna i cenna inicjatywa.

- To młodzi ludzie, młoda krew. Zawsze chętnie angażują się w działania. Z pewnością idą w dobrym kierunku. Chętnie wezmę udział w akcji, aby wspomóc ich inicjatywę - powiedział jeden z mieszkańców wsi.

Obecnie koszt kilograma złomu wynosi ok. 1 zł. Akcja zbiórki złomu będzie kontynuowana przez okres wakacyjny na terenie gminy Busko-Zdrój. Druhowie sami przyjadą i odbiorą złom.

Aby pomóc, wystarczy zadzwonić na numer telefonu 505 672 171 lub 511 909 101.

Warto dodać, że w szeregach formacji znajdują się także funkcjonariusze PSP, którzy dzielą się z druhami swoim bogatym doświadczeniem. Druhowie założyli także klub honorowych dawców krwi „Straż Życia”. W planach mają też rozbudowę budynku strażnicy o dwa miejsca garażowe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zbiórka ospa wietrzna RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

OSP Włochy ma nowy wóz strażacki

OSP Włochy ma nowy wóz strażacki

OSP w Skalbmierzu ma nowego prezesa

OSP w Skalbmierzu ma nowego prezesa

Reaktywuje się nieczulicka OSP

Reaktywuje się nieczulicka OSP

Prezydent Duda: w pandemii strażacy z PSP i OSP jak zawsze stanęli na wysokości zadania

Prezydent Duda: w pandemii strażacy z PSP i OSP jak zawsze stanęli na wysokości zadania