Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Strażacy-ochotnicy otrzymali dofinansowanie na zakup wozów

Ponad 5,3 mln zł trafiło do Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego. Pieniądze, które zostały przekazane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, stanowią dofinansowanie na zakup nowych pojazdów.

Autor: Monika Miller

08.06.2020 15:05

image 08.06.2020. Kielce. Przekazanie promes Ochotniczym Strażom Pożarnym dla zakup nowych wozów. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS, Grzegorz Socha - wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Anna Krupka - wiceminister sportu; poseł PiS, Marek Gosek - poseł Solidarnej Polski, Andrzej Kryj - poseł PiS, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach, Maria Zuba - doradca wojewody świętokrzyskiego, Agata Wojtyszek - poseł PiS, Piotr Biegański - prezes OSP Niewachlów, Bartłomiej Dorywalski - poseł PiS, Krzysztof Ciosek - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyski Fot. Monika Miller / Radio Kielce

08.06.2020. Kielce. Przekazanie promes Ochotniczym Strażom Pożarnym dla zakup nowych wozów. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS, Grzegorz Socha - wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Anna Krupka - wiceminister sportu; poseł PiS, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach, Andrzej Kryj - poseł PiS, Marek Gosek - poseł Solidarnej Polski, Agata Wojtyszek - poseł PiS, Bartłomiej Dorywalski - poseł PiS, Krzysztof Ciosek - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Rafał Nowak - wicewojewoda świętokrzyskiFot. Monika Miller / Radio Kielce

Ryszard Gliwiński, prezes instytucji informuje, że promesy zostały przyznane 20 jednostkom, m.in. w Niewachlowie, Samborcu i Potoku Wielkim.

- Tak duża liczba pojazdów będzie dofinansowania po raz pierwszy - zauważa prezes. - Ten program ogłosiliśmy 26 maja i jak widać dzięki współpracy rządu, parlamentarzystów oraz narodowego funduszu, dziś możemy przekazać promesy na kwotę 5,382 mln zł. - dodaje.

170 tys. zł. trafiło do Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie. Prezes Piotr Biegański przyznaje, że dofinansowanie bardzo się przyda.

- Co prawda do spełnienia marzeń jeszcze trochę brakuje, ale to już dla nas bardzo dużo. Chcielibyśmy kupić pojazd ratowniczo-gaśniczy marki MAN, ze zbiornikiem wody o pojemności 4,5 tys. litrów. Z pewnością przydałby nam się, gdy jedziemy gasić większy pożar - mówi.

Krzysztof Ciosek, świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nie przypomina sobie, aby w jednym roku tak dużo pojazdów strażackich zostało dofinansowanych.

- Tak duże zakupy dla jednostek OSP, to ogromny wzrost potencjału ratowniczego na terenie regionu - zaznaczył.

Wiceminister sportu Anna Krupka, świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo.

- W związku z tym z roku na rok z różnych funduszy i różnych ministerstw zwiększamy środki na modernizację służb mundurowych oraz ochotniczych straży pożarnych - zauważa.

Senator PiS Krzysztof Słoń powiedział, że w ostatnich latach zmienia się obraz ochotniczych straży pożarnych w regionie.

- Pamiętam czasy, gdy trzeba było zastanawiać się z której jednostki ma przyjechać wóz na uroczystość, tak aby dojechał na miejsce i godnie reprezentował strażaków. Obecnie, również dzięki intensywnym działaniom rządu PiS, właściwie każda gmina może wystawić kilka reprezentacyjnych pojazdów - zauważył.

Poseł PiS Agata Wojtyszek pochwaliła strażaków z województwa świętokrzyskiego za wykonywaną pracę i dodała, że nie byłaby ona możliwa, gdyby nie profesjonalny sprzęt, który jest wykorzystywany w trakcie akcji. Dodała, że obecnie wojewódzki fundusz jest w trakcie realizacji kolejnego programu, dzięki któremu będzie możliwość dofinansowania tzw. drobnego sprzętu strażackiego. Ponadto niebawem będzie nabór wniosków na termomodernizację strażnic.

- Tym samym wspierani są ci, którzy na co dzień walczą o bezpieczeństwo mieszkańców regionu - powiedziała.

Poseł PiS Bartłomiej Dorywalski zauważył, że w ciągu ostatniej doby w województwie świętokrzyskim doszło do kilkudziesięciu interwencji służb ratunkowych.

- Ratownicy wyjeżdżali do pożaru, usuwania zawalonego drzewa na drodze oraz podtopień. Pierwsi na miejscu tych zdarzeń byli strażacy, zarówno z państwowych jak i ochotniczych jednostek. Oni muszą mieć jak najlepszy sprzęt - dodał.

- W poprzednich latach kilkakrotnie miałem okazje brać udział w wydarzeniach, podczas których były przekazywane samochody do jednostek OSP. Chyba wszyscy przyznamy, że jest to wówczas święto lokalnej społeczności - powiedział poseł PiS Andrzej Kryj. - Cieszą się samorząd gminny, strażacy i mieszkańcy. Nie byłoby takich chwil, gdyby nie współpraca wspomnianego samorządu, rządu i parlamentarzystów - zauważył.

Poseł PiS Mariusz Gosek podczas przemówienia odniósł się do wczorajszej rozmowy z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, który prosił o pozdrowienie wszystkich strażaków z regionu.

- Prosił także, żeby podziękować za akcje związane z gaszeniem niebezpiecznych odpadów. To stało się kolejną zmorą, gdzie strażacy są na pierwszej linii frontu - powiedział.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak przypomniał, że jedną z największych akcji ratowników w tym roku w regionie, było gaszenie pożaru, do którego doszło w kwietniu w Nowinach. Brało w nim udział 265 strażaków z 27 państwowych i ochotniczych jednostek. Akcja gaśnicza trwała 21 godzin. - Widziałem tam jak ratownicy idą ramię w ramię i walczą z tym groźnym pożarem - powiedział.

Przekazanie promes odbyło się przed Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

08.06.2020. Kielce. Przekazanie promes Ochotniczym Strażom Pożarnym dla zakup nowych wozówFot. Monika Miller / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Zbigniew Ziobro Anna Krupka Rafał Nowak Agata Wojtyszek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce Bartłomiej Dorywalski Andrzej Kryj Ryszard Gliwiński Mariusz Gosek Brygadier Krzysztof Ciosek
other news

Podobne wiadomości

Nowe wozy dla strażaków

Nowe wozy dla strażaków

Jednostki OSP ze Skalbmierza i Drożejowic otrzymały wozy strażackie

Jednostki OSP ze Skalbmierza i Drożejowic otrzymały wozy strażackie

Z okazji swojego święta otrzymali nowe wozy

Z okazji swojego święta otrzymali nowe wozy

Świętokrzyska straż pożarna wzbogaci się o dwa nowoczesne wozy

Świętokrzyska straż pożarna wzbogaci się o dwa nowoczesne wozy