Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Straż miejska będzie nakładać mandaty za brak maseczki

Straż miejska w Kielcach zapowiada, że nie będzie pobłażliwa przy egzekwowaniu przepisów dotyczących walki z koronawirusem i będzie karać mandatami osoby, które nie noszą maseczek ochronnych w miejscach publicznych np. w autobusach i sklepach.

03.08.2020 13:04
Źródło: Agata Kocaj

image 31.07.2020. Kielce. Straż miejska sprawdza czy ludzie noszą maseczki Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Jak informuje Renata Gruszczyńska, komendant Straży Miejskiej w Kielcach, na początku pandemii funkcjonariusze jedynie zachęcali do noszenia maseczek i rozdawali je osobom, które ich nie posiadały. Tym razem strażnicy będą bardziej rygorystyczni. Za brak maseczki będą wypisywać mandaty. W piątek kary otrzymało kilka osób.

Renata Gruszczyńska dodaje, że jeśli ktoś zostanie przyłapany na nieprzestrzeganiu obostrzeń, nie uniknie mandatu karnego. W sumie od początku pandemii straż nałożyła już 144 mandaty.

Podobne działania podejmują policjanci. Jak zaznacza Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, sytuacja jest stale monitorowana i nie było sytuacji, w której policja odpuściła sobie kontrole w przestrzeni publicznej. Będą one kontynuowane, szczególnie w sklepach i autobusach, gdyż wiele osób wciąż lekceważy obostrzenia. Oprócz obowiązku zakrywania nosa i ust, policjanci zwracają również uwagę na zachowanie bezpiecznego odstępu.

Na problem związany z nieprzestrzeganiem prawa uwagę zwracają sprzedawcy sklepów. Skarżą się że większość kupujących przychodzi bez maseczek. Często usprawiedliwiają się chorobami i dolegliwościami uniemożliwiającymi im zasłanianie ust i nosa, ale zaświadczenia dotyczącego stanu zdrowia już nie pokazują. Jak twierdzą pracownicy sklepów, straż miejska i policja kontrolują przestrzeganie przepisów związanych z pandemią, ale zaznaczają, że kontrola ta powinna być jeszcze większa.

Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w miejscach publicznych i miejscach zgromadzeń. Wyjątek stanowią osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Warto pamiętać, że i w tym przypadku strażnik miejski lub policjant może mieć wątpliwości i skierować wniosek do sądu, aby dana osoba uwiarygodniła swój stan zdrowia. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł. W drastycznych przypadkach, może być złożony wniosek o ukaranie takiej osoby do sądu, a kara może sięgnąć nawet 5 tys. zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

policja mandat straż miejska RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koniec pobłażania. Będą mandaty za brak maseczek

Koniec pobłażania. Będą mandaty za brak maseczek

Bez maseczek w autobusach? Jest rozwiązanie

Bez maseczek w autobusach? Jest rozwiązanie