Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Starachowice porządkują przestrzeń. Uchwała krajobrazowa od nowego roku

Miasto ma wyglądać bardziej estetycznie, a to za sprawą uporządkowania tablic i banerów reklamowych. Starachowice od stycznia wprowadzają uchwałę krajobrazową. Od 6 stycznia przyszłego roku, szyldy i reklamy będą musiały spełniać ściśle określone standardy.

Autor: Anna Głąb

17.11.2020 10:40

image 02.06.2020 Starachowice. Widok na miasto Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prezydent Marek Materek informuje, że miasto zostanie podzielone na dwie strefy.

W strefie A, czyli w centrum, nie będzie można stosować tablic i urządzeń reklamowych za wyjątkiem stojaków typu „potykacze”, te będą mogły być ustawione wyłącznie w czasie otwarcia lokalu. Zakazuje się również reklam w formie banerów na budynkach i ogrodzeniach. Szyldy i reklamy mogą być umieszczone tylko na tej nieruchomości, w której prowadzona jest działalność. Te zasady będą obowiązywać na Rynku, wraz z przyległymi ulicami, na Szlakowisku, w Parku Miejskim, na terenie wokół zbiorników wodnych „Lubianka” i „Pasternik”, w okolicy Wielkiego Pieca i na terenach położonych między al. Armii Krajowej a ul. Staszica.

Z kolei w strefie B będzie obowiązywał zakaz umieszczania banerów na płotach, mostach i wiaduktach, a także drzewach, latarniach i słupach. Dodatkowo z przestrzeni miasta mają zniknąć reklamy zniszczone, które przestały spełniać swoją funkcję.

Pierwszy krok w kierunku uporządkowania przestrzeni zrobiło miasto. Banery zniknęły z ogrodzeń Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, szkół oraz muru przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Zdaniem mieszkańców uchwała krajobrazowa korzystnie wpłynie na wizerunek Starachowic.

- Reklam jest za dużo, często w tym gąszczu nie można przeczytać informacji i w efekcie nie wiadomo, do czego te reklamy zachęcają. Lepiej, żeby było widać budynki i drzewa niż banery.
Inny punkt widzenia mają jednak właściciele agencji reklamowych. Magdalena Maciąg, która od kilku lat prowadzi tego typu firmę w Starachowicach mówi, że dla niej i lokalnych przedsiębiorców uchwała krajobrazowa może oznaczać straty.

- Duże banery, rodzaj plandeki mocowanej na ogrodzeniu, to jeden z najtańszych sposobów zareklamowania swojej działalności. Nie każdego stać na wynajęcie tablicy reklamowej, bo to koszt kilkuset złotych. W przypadku firm zlokalizowanych na peryferiach, banery były rodzajem drogowskazu pokazującego miejsce i rodzaj działalności przedsiębiorstwa.

Obecnie przedsiębiorcy mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów, po Nowym Roku za złamanie zapisów uchwały będą groziły kary.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marek Materek RK Starachowice uchwała krajobrazowa
other news

Podobne wiadomości

Koniec z chaosem reklamowym? Wiemy, kiedy gotowa będzie uchwała krajobrazowa

Koniec z chaosem reklamowym? Wiemy, kiedy gotowa będzie uchwała krajobrazowa

Sporo uwag do projektu uchwały krajobrazowej

Sporo uwag do projektu uchwały krajobrazowej

Będą konsultacje społeczne ws. ustawy krajobrazowej

Będą konsultacje społeczne ws. ustawy krajobrazowej

Jacek Sztechman: ustawa krajobrazowa to dobry krok

Jacek Sztechman: ustawa krajobrazowa to dobry krok