Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Starachowiccy nauczyciele zostaną przebadani na koronawirusa

Około 400 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych ze Starachowic przejdzie testy na obecność koronawirusa - poinformował poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: Emilia Sitarska

29.05.2020 15:22

image 29.05.2020 Starachowice. Konferencja w sprawie badania nauczycieli. Na zdjęciu od lewej: Danuta Krępa i Agnieszka Kuś – radne powiatowe PiS, poseł Krzysztof Lipiec, dr Marcin Zawierucha – dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim, Łukasz Madej – koordynator laboratorium w RCNT Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówi parlamentarzysta, przed rozpoczęciem matur wielu rodziców, uczniów oraz dyrektorów szkół żyje w strachu z powodu pandemii.

- Mamy wiele takich sygnałów, związanych m.in. z tym czy matury będą zorganizowane w sposób bezpieczny, jakie środki zostały przedsięwzięte, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla uczniów i nauczycieli - mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Radna powiatowa Agnieszka Kuś informuje, że skontaktowała się z dyrektorami wszystkich sześciu szkół ponadpodstawowych w mieście. W poniedziałek znana będzie dokładna liczba nauczycieli, którzy poddani zostaną badaniu.

- Wszyscy dyrektorzy wyrazili zainteresowanie i ucieszyli się z tej inicjatywy. Poprosiłam o sporządzenie list osób, które są chętne, aby poddać się badaniu. Wymazy będą pobierać żołnierze WOT z Kielc - informuje Agnieszka Kuś.

Próbki przewiezione zostaną do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Dyrektor instytucji, dr Marcin Zawierucha przypomina, że laboratorium wykonuje badania od 23 marca i do dziś przeprowadzono ich 11 tys.

- W tym momencie pracujemy z pełnym zaangażowaniem na trzy zmiany. Jesteśmy w stanie dobowo przeprowadzić od 500 do 700 testów. Z Europejskiego Funduszu Społecznego dostaliśmy 4,300 tys.zł, co pozwala na przeprowadzenie 16 tys. badań - mówi dr Marcin Zawierucha.

Koordynator laboratorium w Podzamczu, Łukasz Madej, wyjaśnia, że dziś do Starachowic przywiezionych zostało 400 testów. Wyjaśnił też, że przekazywanie próbek do badań odbywa się w bardzo bezpieczny sposób, pracownicy laboratorium także są dobrze zabezpieczeni przez kombinezony, przyłbice, maseczki i nawet specjalne buty.

- Każdy zestaw zbudowany jest z kilku elementów. Są to m.in. wymazówki, skierowania jak i środki zabezpieczające niezbędne do pobrania tego materiału od pacjentów - mówi Łukasz Madej. Dodaje, że nauczyciele zostaną przebadaniu w ciągu kilku dni.

Radna powiatowa Danuta Krępa podkreśla, że dzięki postawie mieszkańców Starachowic, życie w czasie pandemii powoli wraca do normy.

– Mieszkańcy powiatu zastosowali się do wszystkich obostrzeń. One były niewygodne dla ludzi, czasami krytykowane, ale dzięki temu ludzie mogli czuć się bezpiecznie i dzięki temu ta sytuacja wygląda troszkę inaczej - uważa Danuta Krępa.

Próbki od nauczycieli starachowickich szkół pobrane zostaną w przyszłym tygodniu. Od momentu pobrania wymazu na wyniki trzeba czekać dobę.

Galeria zdjęć Starachowice. Konferencja w sprawie badania nauczycieli (29.05.2020) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec test badania Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach RK Starachowice Europejski Fundusz Społeczny WOT Agnieszka Kuś Marcin Zawierucha koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Koronawirus w zakładach mięsnych. Już 38 osób zakażonych [OŚWIADCZENIE]

Koronawirus w zakładach mięsnych. Już 38 osób zakażonych [OŚWIADCZENIE]

Koronawirus w firmie produkującej żywność [OŚWIADCZENIE]

Koronawirus w firmie produkującej żywność [OŚWIADCZENIE]

Poseł Lipiec: jesteśmy świadkami świętości naszego papieża

Poseł Lipiec: jesteśmy świadkami świętości naszego papieża

Starachowice nie dofinansują wakacyjnego wypoczynku dla najmłodszych

Starachowice nie dofinansują wakacyjnego wypoczynku dla najmłodszych