Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Średniowieczne głosy wypełniły kielecką katedrę

Muzyka wokalna na najwyższym poziomie - tak najkrócej można opisać koncert, który w niedzielny wieczór odbył się w kieleckiej bazylice katedralnej. Wydarzenie wpisuje się w program II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej.

Autor: Dorota Klusek

12.09.2021 21:43

image 12.09.2021 Kielce. Katedra. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. Schola Vox Clamantis – Estonia Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Wystąpił zespół Schola Vox Clamantis z Estonii pod dyrekcją Jaana-Eik Tulve. 

Prof. Marek Toporowski, dyrektor artystyczny festiwalu podkreśla, że to jeden z najbardziej znanych specjalistów w zakresie wykonywania chorału gregoriańskiego:

- Tej wczesnej muzyki kościoła katolickiego, muzyki niesłychanie trudnej wykonawczo i wymagającej głębokiej wiedzy muzykologicznej. Jest zapraszany do prowadzenia wielkich projektów, związanych właśnie z chorałem gregoriańskim we Francji. Natomiast w Tallinie stworzył  jeden z najznakomitszych zespołów zajmujących się tą muzyką - wyjaśnia.

Vox Clamantis to zespół profesjonalistów, których łączy zainteresowanie śpiewem gregoriańskim.

Podczas koncertu w kieleckiej bazylice katedralnej nie mogło zabraknąć chorału gregoriańskiego, zabrzmiała też muzyka wielogłosowa, średniowieczna, napisana przez francuskiego kompozytora i poetę żyjącego w XIV wieku - Guillame de Machaut’a.

Vox Clamantis zaprezentował również utwory napisane przez współczesnego estońskiego kompozytora, Arvo Pärta, który przez wielu muzykologów jest uważany za najwybitniejszego żyjącego obecnie kompozytora muzyki klasycznej.

II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej trwają cały czas. W poniedziałek działalność rozpoczyna Academia Kielcensis. W klasztorze na Karczówce 35 studentów z Polski, ale też z Czech, Węgier i Ukrainy uczyć się będzie pod okiem mistrzów gry na dawnych instrumentach.

Podczas nauki, przy jednym pulpicie orkiestrowym zasiądzie mistrz i uczeń. Mistrzami są znakomici muzycy z całego świata, którzy występują w zespole Arte del Suonatori.

Oprócz pracy nad dziełem, który artyści zaprezentują podczas koncertu finałowego, codziennie będą występować w innym miejscu w regionie. W poniedziałek jedna grupa wystąpi w klasztorze na Karczówce w Kielcach, a druga w kościele w Tarczku, we wtorek zaplanowano koncert w kolegiacie w Wiślicy oraz w Opactwie Cystersów w Wąchocku, w środę – w klasztorze na Świętym Krzyżu, a w czwartek – w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie.

Poza koncertem w Wąchocku, który rozpocznie się o godzinie 19, na pozostałe organizatorzy zapraszają na godzinę 18.30. Wstęp wolny.

Galeria zdjęć Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc (12.09.2021) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej Marek Toporowski
other news

Podobne wiadomości

Dawne arie i muzyka na historycznym instrumencie

Dawne arie i muzyka na historycznym instrumencie

W Pałacu Biskupów Krakowskich zabrzmiały średniowieczne pieśni

W Pałacu Biskupów Krakowskich zabrzmiały średniowieczne pieśni