Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sprawdzian na poligonie w Nowej Dębie [ZDJĘCIA]

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdali egzamin praktyczny kończący szkolenie podstawowe, tzw. ”szesnastkę”. Strzelanie, rzut granatem, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian odbył się w piątek, 16 lipca na poligonie w Nowej Dębie.

17.07.2021 16:05
Źródło: Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

image 16.07.2021. Nowa Dęba. 10. ŚBOT. Pętla taktyczna Fot. Jacek Szydlowski / DWOT
Komentarze

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Prawie 70 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 3 lipca przez szesnaście dni szkoli się na poligonie w Nowej Dębie. Większość z nich to uczniowie szkół średnich realizujący projekt „Wakacje z WOT”.  Wraz z nimi szkolą się ich starsi koledzy służbą, to żołnierze którzy już wcześniej pełnili służbę w wojsku. Wspólnie realizują szkolenie wyrównawcze. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10. ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

Egzamin odbywa się w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczają się z punku na punkt, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą „najść” na zasadzkę.

Zadania, którym muszą sprostać to między innym: rzut granatem, rozkładanie i składanie karabinka MSBS na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe założenie maski przeciw gazowej na czas.

Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelania z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Dęba przy zabezpieczeniu logistycznym 33. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Nowej Dębie.

Finałem szkolenia podstawowego jest przysięga żołnierzy 10. ŚBOT, która odbędzie się 18 lipca 2021 r. o godz. 10.30 w Sandomierzu, w siedzibie 102 batalionu lekkiej piechoty na terenie jednostki wojskowej 3 batalionu radiotechnicznego.  Podczas uroczystości ponad 50 Terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam!!!”

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce WOT 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej RK Końskie Wakacje z WOT
other news

Podobne wiadomości

Nadciągają burze. Terytorialsi w gotowości

Nadciągają burze. Terytorialsi w gotowości

Kolejni terytorialsi będą chronić nasz region

Kolejni terytorialsi będą chronić nasz region

Terytorialsi przysięgali na Bukówce. „To ważny moment dla każdego żołnierza”

Terytorialsi przysięgali na Bukówce. „To ważny moment dla każdego żołnierza”