Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Spektakl z mistrzami z Łomża Vive Kielce

„Dziewczyna ze strunami” - opera dramatyczna w wykonaniu słoweńskiego teatru dramatycznego z Lublany to kolejna propozycja trwającego 3. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Spektakl został pokazany w piątek na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego.

Autor: Dorota Klusek

11.09.2021 10:38

image 10.09.2021. Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Spektakl „Dziewczyna ze strunami” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

„Deklica s strunami”, jak brzmi oryginalny tytuł przedstawienia, to historia opowiedziana przez dwoje aktorów. Pokazuje koleje losu skrzypaczki, która podróżuje pociągiem przez stary kontynent. Poznajemy jej życiorys: od dziewczynki, która uczyła się grać na instrumencie marząc o wielkiej karierze, podczas gdy ojciec trwonił pieniądze przeznaczone na jej edukację, aż do staruszki, która wciąż szuka swojego miejsca pod europejskim niebem.

Spektakl oryginalny, poruszający, a przy tym niezwykle aktualny. Dotyka wielu wątków. Pokazuje artystkę - jej determinację w rozwijaniu swojego talentu, chęć poprawy swojej sytuacji, poszukiwanie nowego, lepszego miejsca w świecie. Przy okazji twórcy przedstawienia mówią o skomplikowanych relacjach rodzinnych, a także o sytuacji społeczno-ekonomicznej w Europie, migracji zarobkowej.

Choć na scenie były wypowiadane i wyśpiewywane kwestie w różnych językach, dla publiczności przygotowano napisy z tłumaczeniem na polski i angielski.

Międzynarodowa atmosfera panowała także na widowni, na której zasiedli także zawodnicy z zespołu Łomża Vive Kielce, 18-krotni mistrzowie Polski. W tej drużynie są także najlepsi piłkarze ręczni z Polski i Europy, w tym medaliści mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz olimpijczycy.

Kapitan drużyny Alex Dujshebaev, uznawany obecnie za jednego z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie, przyznał, że w Hiszpanii, w której się urodził, miał okazję chodzić do teatru, ale w Teatrze im. Stefana Żeromskiego był po raz pierwszy. Żartował, że gra na scenie i na boisku mają swoją dramaturgię, ale różnica jest w finale.

- Aktorzy wiedzą, co będzie dalej, a dla nas jest to zagadką. Musimy reagować na to, co się wydarzy - zauważył.

Arkadiusz Moryto ucieszył się z zaproszenia. Przyznał, że sport wymaga ogromnego zaangażowania, więc z wielu rozrywek trzeba rezygnować.

- Każdą wolną chwilę wykorzystujemy na to, by spędzić czas z rodziną, odpocząć, bo gramy dużo meczów, często dwa razy w tygodniu, do tego dochodzą wyjazdy za granicę. Nie mamy wiec zbyt wielu okazji, żeby nie tylko chodzić do teatru, ale także do innych miejsc, w których wiele osób spędza wolny czas - dodał.

3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny trwa. Dziś odbędą się warsztaty recenzenckie dla licealistów, które poprowadzi Michał Centkowski. Natomiast kolejny spektakl w środę, 15 września.

Na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zostanie pokazana „Śmierć komiwojażera” w wykonaniu Teatru Wybrzeże. W obsadzie zobaczymy pochodzącego w Ostrowca Świętokrzyskiego aktora, Mirosława Bakę.

Galeria zdjęć Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Spektakl „Dziewczyna ze strunami” (10.09.2021) [Zdjęcia: 15]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Piłka ręczna Kultura Teatr Żeromskiego RK Kielce Łomża Vive Kielce