Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Służby ratowały człowieka na zalewie w Cedzynie. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Na zalewie w podkieleckiej Cedzynie odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Służby trenowały akcję ratowania człowieka, który wszedł na zamarznięty zalew i pod którym załamał się lód.

Autor: Iwona Murawska

22.01.2022 15:55

image 22.01.2022. Cedzyna. Wspólne ćwiczenia WOT i PSP Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej informuje, że takie akcje są niezbędne, ponieważ mimo tego, że każdy o tym wie, by nie wchodzić na lód, to i tak co roku słyszymy o tym, że na jakimś zbiorniku wodnym pod kimś załamał się lód.

- Jeżeli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, nie podejmujemy działań, które mogłyby nam zaszkodzić. Najważniejsze by jak najszybciej o tej sytuacji powiadomić odpowiednie służby, tj. państwową straż pożarną czy ochotniczą straż pożarną. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wówczas na miejsce zadysponowane zostaną najbliższe jednostki - dodał Marcin Bajur.

Pułkownik Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreśla, że takie szkolenia mają na celu m.in. budowanie wzajemnego zaufania przy reagowaniu w sytuacjach zagrożenia ludzkiego życia.

- Takie szkolenie jest bardzo przydatne dla naszych żołnierzy. Wykorzystując niebagatelną wiedzę i doświadczenie straży pożarnej szkolimy żołnierzy, którzy w ramach reagowania kryzysowego mogą też pomagać ludziom pod którymi załamała się tafla lodu i potrzebują fachowej wiedzy w przypadku wyziębienia organizmu. Wiedza dotycząca tego, jak postępować z osobą, która jest wyziębiona przyda się także naszym żołnierzom, którzy są wysyłani na granicę Polsko – Białoruską, dodał Piotr Hałys.

Bezpieczna grubość lodu na zbiorniku wodnym to około 25 cm. 

Osoba znajdująca się w wodzie o temperaturze 1 stopnia Celsjusza powyżej zera przeżywa około 10 minut. Zimna woda wychładza organizm i prowadzi do zgonu.

Galeria zdjęć Cedzyna. Wspólne ćwiczenia WOT i PSP (22.01.2022) [Zdjęcia: 38]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Straż Pożarna Cedzyna ćwiczenia RK Kielce Ochotnicza Straż Pożarna WOT 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys Marcin Bajur zalew w Cedzynie
other news

Podobne wiadomości

Do zalewu kieleckiego wpadł człowiek. Strażacy w akcji. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Do zalewu kieleckiego wpadł człowiek. Strażacy w akcji. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Strażacy ratowali m.in. tonącą w Wiśle. Wielkie ćwiczenia straży i policji

Strażacy ratowali m.in. tonącą w Wiśle. Wielkie ćwiczenia straży i policji

Ćwiczenia służb ratowniczych w Zawichoście

Ćwiczenia służb ratowniczych w Zawichoście

Sześć osób zostało rannych w wypadku. Ćwiczenia służb ratunkowych

Sześć osób zostało rannych w wypadku. Ćwiczenia służb ratunkowych