Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Śluby rzymskie jedną z atrakcji drugiego dnia Dymarek Świętokrzyskich

W Nowej Słupi zakończyły się „Dymarki Świętokrzyskie - 53 i pół”. Podczas imprezy można było przyjrzeć się pracy kowala oraz zobaczyć pokazy taktyki barbarzyńców.

Autor: Monika Miller

09.08.2020 15:14 / Aktualizacja 10.08.2020 10:20

image 09.08.2020 Nowa Słupia. Dymarki Świętokrzyskie Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W imprezie brały udział osoby z całego województwa świętokrzyskiego. Marian Dróżdż przyznaje, że lubi tu przyjeżdżać z rodziną.

- Uczestniczę w dymarkach od kilku lat. Nasz region ma ciekawą historię i warto ją poznać. Będąc tu mam wrażenie, że cofamy się w czasie. Znacznie lepiej uczyć się historii w praktyce, a nie tylko z książek - mówi.

Uczestnicy mogli zwiedzić budynek, który nazywany jest pałacem, chociaż w rzeczywistości wygląda jak stodoła. Wojciech Wasiak, koordynator historyczny Dymarek Świętokrzyskich wyjaśnia, że nazwa jest trochę przewrotna.

- Zaproponowaliśmy taką interpretację znaleziska archeologicznego po to, aby pokazać że jeszcze wielu rzeczy z dawnych czasów nie rozumiemy. Nie przez przypadek nazywamy pokazy, które się tu odbywają „Człowiek z Popiołu”. Przez tę nazwę chcemy pokazać, że tych ludzi musimy zbudować od nowa, często na źródłach historycznych pochodzących spoza Polski - wyjaśnia.

Podczas imprezy można było zobaczyć także śluby rzymskie. Robert „Drusus” informuje, że w trakcie pokazu przedstawiane są poszczególne elementy związane z tym rytuałem. Jak dodaje, wiele z nich zostało w Polsce do dzisiaj.

- W jednym i drugim przypadku są welony oraz pierścionki, a małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Różnice polegają na tym, że welony w starożytnym Rzymie były w kolorze czerwonym. Dlaczego? Nie wiadomo. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że Etruskowie w wielu przypadkach traktowali krew jako pożywienie Bogów - tłumaczy.

Prezentacje powstały w oparciu o źródła archeologiczne, historyczne, opracowania naukowe oraz badania doświadczalne. Podczas imprezy prezentowane były także stroje i uzbrojenie Barbarzyńców.

Galeria zdjęć Nowa Słupia. Dymarki Świętokrzyskie (09.08.2020) [Zdjęcia: 26]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Dymarki Nowa Słupia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Bez gwiazd, ale z pokazem wytopu żelaza. Dymarki skromniejsze niż zwykle

Bez gwiazd, ale z pokazem wytopu żelaza. Dymarki skromniejsze niż zwykle

Dymarki Świętokrzyskie jednak będą, ale w ograniczonej formie

Dymarki Świętokrzyskie jednak będą, ale w ograniczonej formie

Dymarki Świętokrzyskie 2020 nie odbędą się

Dymarki Świętokrzyskie 2020 nie odbędą się