Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Słońce napędza konecki szpital

Ponad 1600 paneli fotowoltaicznych zainstalowano na dachu Specjalistycznego Szpitala im. Świętego Łukasza w Końskich. Urządzenia mają zapewnić zasilanie w energię całej lecznicy. Ich moc wyjściowa to pół megawata. 600 paneli trafiło na dach lecznicy, a 1000 ustawiono na gruncie obok szpitala.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

24.09.2020 13:08

image Końskie. Specjalistyczny Szpital im. Świętego Łukasza w Końskich Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Dyrektor szpitala Wojciech Przybylski podkreśla, że instalacja pokryje całkowite zapotrzebowanie lecznicy na prąd, a koszty jej użytkowania będą symboliczne. Ma to przynieść roczne oszczędności rzędu 700 tys. zł.

Dodatkowo szpital kupił pompę ciepła o mocy 750 kilowatów, co pozwoli o 30 procent zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania budynku, a co za tym idzie obniżyć wysokość rachunków.

- To duże oszczędności, które będziemy mogli teraz wydać na leczenie pacjentów - mówi dyrektor.

Mieszkańcy Końskich uważają, że odnawialne źródła energii to dobry kierunek nie tylko dla instytucji publicznych, ale i prywatnych budynków.

- Sama bym chętnie zainstalowała na swoim domu, ale koszt jest za duży. Dla szpitala to idealne rozwiązanie - mówi pani Marlena.

- To jest dobry kierunek, można raczej spytać czemu nie instalować? - dodaje pan Jerzy.

Pompy ciepła zamontowane są w kotłowni oraz obok budynku. Pozwalają uzyskać ciepło z powietrza nawet przy temperaturze minus 7 stopni Celsjusza - dodaje dyrektor.

Wojciech Przybylski podkreśla, że poza oszczędnościami instalacja odnawialnych źródeł energii pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczenie powietrza. Koszt całości to ponad 5 mln zł. W połowie został finansowany unijną dotacją, a resztę pokryje 10-letnia preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Końskie ogniwa fotowoltaiczne Szpital Powiatowy Końskie INWESTYCJE RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Punkty Widzenia: panele fotowoltaiczne - funkcja czy estetyka? [GŁOSUJ]

Punkty Widzenia: panele fotowoltaiczne - funkcja czy estetyka? [GŁOSUJ]

W gminie Pacanów powstaną wielkie farmy fotowoltaiczne

W gminie Pacanów powstaną wielkie farmy fotowoltaiczne