Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Składowisko w Nowinach wciąż jest problemem

Wraca problem z uprzątnięciem składowiska niebezpiecznych odpadów przy ulicy Perłowej w Nowinach. Firma, która miała stamtąd zabrać złom opuściła plac po jednym dniu robót. Wykonawca stwierdził, że odpady są zanieczyszczone i nie może ich stamtąd zabrać.

Autor: Monika Miller

23.09.2020 12:47

image 20.05.2020. Nowiny. Składowisko odpadów Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Za działania związane z usunięciem nieczystości odpowiedzialne jest Starostwo Powiatowe w Kielcach, które dostało upoważnienie na wejście na teren pogorzeliska. Dzięki temu można usunąć odpady, których właścicielem jest prywatne przedsiębiorstwo.

Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu, informuje, że firma która weszła w ubiegłym tygodniu na teren składowiska wywiozła około 11 ton złomu.

- To znacząco mniej niż przypuszczaliśmy, ponieważ z obliczeń eksperta wynikało, że będzie to około 600 ton. Wiadomo, że trudno to oszacować, ale spodziewaliśmy się, że ta liczba będzie znacząco większa - mówi.

Obecnie odbywają się wizje lokalne składowiska. Jeszcze w tym tygodniu powinno zostać ogłoszone zapytanie ofertowe, tak aby w najbliższym czasie sprawą mogła się zająć kolejna firma.

- Jesteśmy też przygotowani do tego, aby kompleksowo usunąć pozostałą część odpadów niebezpiecznych. Stanie się to jednak dopiero po zabraniu złomu - mówi.

Mariusz Ściana uspokaja, że powiat ma pieniądze na wykonanie tych prac. Obecnie zabezpieczone jest 5,5 mln zł.

- Na początku ze środków własnych mieliśmy na ten cel 2,5 mln zł. Ponadto została podjęta uchwała, która dała możliwość zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 3 mln zł. Niestety, Regionalna Izba Obrachunkowa, jako organ nadzoru finansowego, ją uchyliła. W związku z tym na wczorajszej sesji zdecydowaliśmy się na przekierowanie środków z innych źródeł na utylizację odpadów - dodaje.

Pieniądze zostały przesunięte m.in. z inwestycji dotyczącej zakupu nieruchomości w gminie Łopuszno, która miała zostać przeznaczona pod internat, infrastrukturę sportową oraz parking.

Galeria zdjęć Nowiny. Składowisko odpadów (23.09.2020) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sitkówka-Nowiny Łopuszno Starostwo Powiatowe WFOŚiGW Nowiny zarząd powiatu Regionalna Izba Obrachunkowa RK Kielce składowisko odpadów Mariusz Ściana
other news

Podobne wiadomości

Rozpoczęło się sprzątanie składowiska odpadów w Nowinach

Rozpoczęło się sprzątanie składowiska odpadów w Nowinach

Prezes spółki odpowiedzialnej za składowisko w Fałkowie musi uprzątnąć także swoją działkę

Prezes spółki odpowiedzialnej za składowisko w Fałkowie musi uprzątnąć także swoją działkę

Właściciel składowiska odpadów w Fałkowie na wolności

Właściciel składowiska odpadów w Fałkowie na wolności

Promnik nie przyjmie odpadów z nielegalnego wysypiska

Promnik nie przyjmie odpadów z nielegalnego wysypiska