Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sienkiewicz i jego związki z malarzami

„Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim” - to tytuł najnowszej wystawy w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Dziś, o godzinie 18.00 online, oprowadzi po niej kurator, Łukasz Wojtczak.

Autor: Dorota Klusek

27.04.2021 12:20

image Ekspozycja wystawy "Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim" Fot. / facebook.com/mnkipl
Komentarze

Inspiracją do tej wystawy był życiorys pisarza.

- Temat znajomości Sienkiewicza z wybitnymi malarzami, tworzącymi na przełomie XIX i XX wieku nieustannie przewija się w jego biografii. Grono malarzy związanych z Sienkiewiczem jest bardzo szerokie. Pisarz niezwykle cenił sztukę, był jej mecenasem, kupował ich dzieła i wspierał twórców w różny sposób - wyjaśnia.

Wystawa koncentruje się wokół znajomości Henryka Sienkiewicza z trzema artystami, którzy odegrali ważną rolę w życiu noblisty: Stanisławem Witkiewiczem" Witkacym", Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim.

Jak wyjaśnia Łukasz Wojtczak, ekspozycja została podzielona na trzy części, z których każda dotyczy innego mistrza pędzla.

- Będzie można zobaczyć trzy autoportrety tych malarzy, ich działa, które nawiązują do twórczości Sienkiewicza. Mamy też dużo dokumentów. To między innymi wzajemna korespondencja, wspomnienia Kazimierza Pochwalskiego o tym, jak poznał pisarza, ale mamy też pamiętnik żony Pochwalskiego, w którym Sienkiewicz wpisał się z okazji ślubu przyjaciela. Ale będą również fotografie, jakie Witkiewicz wykonał Sienkiewiczowi, zwłaszcza podczas wspólnych pobytów w Zakopanem - wymienia.

Nie zabraknie także osobistych pamiątek po artystach, jak na przykład pędzle malarskie Henryka Siemiradzkiego, przybory do szkicowania, a nawet okulary.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Tatrzańskiego, Ossolineum oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa pokazuje relacje artystów, ale też kulisy powstawania niektórych dzieł noblisty. Ze zgromadzonych materiałów wynika na przykład, że ze Stanisławem Witkiewiczem łączyła go szorstka przyjaźń, która jednak przetrwała lata.

Z Henrykiem Siemiradzkim zbliżyła pisarza fascynacja antykiem. To on był przewodnikiem noblisty po Rzymie, pokazał mu między innymi kościółek „Quo vadis”. Natomiast Kazimierz Pochwalski został określony mianem „prawdziwego przyjaciela”. Malarz wykonał co najmniej siedem portretów Sienkiewicza.

- Wystawa ma charakter edukacyjny - wyjaśnia Łukasz Wojtczak.

- Mamy nadzieję, że na tej bazie będziemy mogli opowiadać, jak ważne było pisanie książek i malarstwo i jak te dwie dyscypliny wzajemnie się przenikały. Same książki Sienkiewicza znalazły odzwierciedlanie w sztuce. Wielu, także tych największych malarzy epoki, podejmowało próby ilustrowania dzieł Sienkiewicza - dodaje.

Wystawę „Zapiski przy sztaludze. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim” będzie można oglądać do 31 października. Ponieważ Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku jest zamknięty dla odwiedzających, po wystawie online oprowadzi Łukasz Wojtczak.

Początek transmisji o godzinie 18, na facebooku Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa Oblęgorek Muzeum Narodowe Henryk Sienkiewicz RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Do Ostrowca trafiła wystawa o „Solidarności”

Do Ostrowca trafiła wystawa o „Solidarności”

Specjalne eksponaty przyjechały do Skarżyska. W maju wystawa

Specjalne eksponaty przyjechały do Skarżyska. W maju wystawa

Wystawa prac lubelskiego grafika w sandomierskim BWA

Wystawa prac lubelskiego grafika w sandomierskim BWA

Wystawa zainauguruje obchody jubileuszu 65-lecia istnienia „Kubusia”

Wystawa zainauguruje obchody jubileuszu 65-lecia istnienia „Kubusia”