Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

SETNA ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ [HISTORIA]

Bitwa Warszawska, nazywana także cudem nad Wisłą, została stoczona między 13 a 25 sierpnia 1920 roku i przesądziła i o losach wojny polsko-bolszewickiej, i o zatrzymaniu ekspansji bolszewików w Europie. Do rangi symbolu urosły m.in. walki pod Ossowem i Radzyminem. Włodzimierz Lenin uznał, że była to ogromna porażka Armii Czerwonej, bo nie udało się obalić powojennego porządku opartego na Traktacie Wersalskim.

13.08.2020 10:42
Źródło: PAP, IAR, IPN

image Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku Fot. Stanisław Tokarski / Shutterstock.com

Była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi.

Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę. Wśród nich wyróżniły się formacje złożone z ochotników, w tym gimnazjalistów i studentów, którzy odpowiedzieli na apel „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”. Szczególną postacią był skromny ksiądz Ignacy Skorupka. W wielu wyobrażeniach i w legendzie jest prezentowany jako ten, który poległ, prowadząc z krzyżem w ręku żołnierzy do boju. Postać Skorupki uosabia obrońcę cywilizacji zachodniej i chrześcijaństwa przed niszczycielską rewolucją bolszewicką. Do legendy przeszły zażarte starcia na przedmościu warszawskim pod Radzyminem i Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. Równie ważne były zmagania Frontu Północnego i walki nad Wkrą oraz decydujące uderzenie wyprowadzone znad Wieprza.

Nie bez znaczenia były osiągnięcia polskiego radiowywiadu. Zwycięstwo pod Warszawą utrwaliło jednak głównie mit Józefa Piłsudskiego – wskrzesiciela państwa i zwycięskiego wodza. To on stworzył koncepcję przeprowadzenia bitwy i kierował decydującym uderzeniem znad Wieprza. A zwycięstwo było doniosłe! Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”.

Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę.

DLACZEGO BITWA WARSZAWSKA W 1920 ROKU ZDECYDOWAŁA O LOSACH ŚWIATA?

Na pytanie, dlaczego Bitwa Warszawska w 1920 roku zdecydowała o losach świata, odpowiada dr hab. Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

ŁUKASZ PRZYBYŁO – BITWA WARSZAWSKA 1920

W sierpniu 1920 r. miała miejsce decydująca dla losów wojny wielka bitwa pod Warszawą. Złożyły się na nią zacięte walki obronne prowadzone nad przedpolach polskiej stolicy (m.in. pod Radzyminem i Ossowem) przez siły gen. Józefa Hallera, uporczywe boje w obronie i kontrataku 5 Armii gen. Władysława Sikorskiego na Wkrą (osłaniającej Warszawę od północnego wschodu), aż wreszcie nadzorowana przez Józefa Piłsudskiego kontrofensywa znad Wieprza, która ugodziła w najbardziej wrażliwy punkt w sowieckich liniach. Choć niektóre kluczowe miejscowości wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk, a straty po obu stronach były wysokie, Polakom udało się najpierw zatrzymać napierające masy wojsk Frontu Zachodniego pod Warszawą i nad Wkrą, a następnie, przechodząc do kontruderzenia na północy i południu, zmusić je do panicznego odwrotu na wschód. Wielką rolę w polskim zwycięstwie odegrały m.in. wywiad radiowy (odczytujący sowieckie depesze) jak również oraz męstwo i poświęcenie polskich żołnierzy, w tym członków Armii Ochotniczej, dzięki którym udało się utrzymać chwiejący się front, a następnie wyprowadzić zwycięski kontratak.

ŁUKASZ PRZYBYŁO – BITWA WARSZAWSKA 1920 [POBIERZ]

 

BITWA WARSZAWSKA 1920: Bohaterowie Niepodległej - wojna polsko-bolszewicka

Seria „Bohaterowie Niepodległej” przedstawia postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1918 oraz o granice Polski Odrodzonej w latach 1918-1921. Jej celem jest upamiętnienie heroizmu osób oraz czynów związanych z wydarzeniami tego czasu, jak również prezentacja wzorca postawy - poświęcenia dla idei niepodległości Polski. W serii są zarówno sylwetki osób powszechnie znanych z kart podręczników najnowszych dziejów Polski, jak i tych bohaterów Niepodległej, których nazwiska, dziś często zapomniane, warto przypomnieć - m.in. żołnierzy Legionów Polskich, Armii Błękitnej, wojny polsko-bolszewickiej, członków Polskiej Organizacji Wojskowej, powstańców wielkopolskich i śląskich oraz innych polskich formacji wojskowych, uczestniczących w zmaganiach o Niepodległą i jej granice.

JÓZEF PIŁSUDSKI (plik do pobrania)

BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ - WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA [czytaj więcej na portalu IPN]

 

WYSTAWA „WOJNA Z BOLSZEWIKAMI. BITWA WARSZAWSKA 1920” [POBIERZ I OBEJRZYJ]


  

BITWA WARSZAWSKA 1920

 

SREBRNI NA SZLAKACH BITWY WARSZAWSKIEJ

 

 

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie Bitwa Warszawska
other news

Podobne wiadomości

W niedzielę wielkie święto w rocznicę Bitwy Warszawskiej

W niedzielę wielkie święto w rocznicę Bitwy Warszawskiej

UROCZYSTOŚCI SETNEJ ROCZNICY ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ [PROGRAM]

UROCZYSTOŚCI SETNEJ ROCZNICY ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ [PROGRAM]

Wojewoda: razem podziękujmy bohaterom Bitwy Warszawskiej

Wojewoda: razem podziękujmy bohaterom Bitwy Warszawskiej

W Ossowie ruszyła budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W Ossowie ruszyła budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku