Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sejmik za powiększeniem Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego przyjęli projekt uchwały w sprawie uzgodnienia zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Za głosowało 14 radnych, 10 było przeciw, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nieobecnych na sesji było pięcioro radnych.

Autor: Michał Kita

07.09.2020 20:45

image 07.09.2020. Kielce. Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prace nad poszerzeniem granic parku narodowego prowadzi Ministerstwo Środowiska. Po ich zakończeniu granice zostaną powiększone o ponad 60 hektarów, natomiast wyłączone z obszaru parku będzie około 1,3 ha terenu w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru na Św. Krzyżu.

Jak informuje Jan Reklewski dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, rozporządzenie Ministerstwa Środowiska nie stwarza zagrożenia dla jego przyrody.

- Wręcz przeciwnie, poszerzenie parku o ponad 60 ha enklawy grzegorzowickiej, która w znakomitej większości jest włączona do obszaru Natura 2000, to wzbogacenie ŚPN o dodatkowy obszar, w którym występują gatunki parasolowe. Z nimi z kolei związany jest cały szereg organizmów, które dopiero czekają na odkrycie - wyjaśnia. 

Zdaniem Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, to znaczące ułatwienie przybliżające do uregulowania stanu prawnego własności gruntów pomiędzy dyrekcją parku, a ojcami na Świętym Krzyżu.

- Dzięki temu będzie możliwe podjęcie działań zmierzających m.in. do poprawienia możliwości pielgrzymowania do najstarszego w Polsce sanktuarium - dodaje.

Pozytywnie o proponowanych zmianach w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego wypowiedziały się samorządy gmin Nowa Słupia, Waśniów a także powiatów ostrowieckiego i kieleckiego. O tym, kiedy zmiany wejdą w życie zadecyduje ostatecznie rada ministrów.

Ponadto podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli także uchwałę o przekazaniu 200 tys. złotych dla podkarpackiej gminy Bircza, która ucierpiała na skutek powodzi. Ustalono również regulamin przyznawania stypendiów dla uczniów szkół ponadpodstawowych w nowym roku szkolnym.

Galeria zdjęć Kielce. Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego (07.09.2020) [Zdjęcia: 20]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sejmik Województwa Andrzej Bętkowski Święty Krzyż Świętokrzyski Park Narodowy RK Kielce Ministerstwo Środowiska
other news

Podobne wiadomości

Zarząd województwa z wotum zaufania sejmiku

Zarząd województwa z wotum zaufania sejmiku