Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

ŚCO apeluje do kobiet o zgłaszanie się na badania profilaktyczne

Na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne zaprasza Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Mobilna pracownia diagnostyczna, czyli cytomammobus będzie w najbliższych dniach do dyspozycji mieszkanek powiatu skarżyskiego i starachowickiego.

Autor: Iwona Murawska

12.10.2020 14:27

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Od wtorku, 13 października, do piątku, 16 października, mobilna klinika będzie stacjonować przy Urzędzie Gminy w Skarżysku-Kościelnym.

Natomiast od 19 października do 22 października cytomammobus będzie czekał na panie przy Urzędzie Miasta w Wąchocku.

Diagnostyka będzie prowadzona w godzinach 10.00 - 16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Konieczna jest rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO informuje, że badania w cytomammobusie są wykonywane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. Ponadto, ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, a przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, pomimo pandemii mieszkanki regionu świętokrzyskiego chętnie zgłaszają się na badania profilaktyczne.

- Dziennie w naszym cytomammobusie wykonujemy około 20 badań mammograficznych i kilkanaście badań cytologicznych. Pamiętajmy, że koronawirus w końcu przeminie, natomiast opóźnienie rozpoznania choroby nowotworowej jest to czas, którego już potem nie jesteśmy w stanie nadrobić i może negatywnie się odbić na wynikach ewentualnego leczenia. Dlatego warto korzystać z tej profilaktyki tym bardziej, że z powodu pandemii pacjenci często docierają do ośrodków onkologicznych z dużym opóźnieniem i już zaawansowaną chorobą nowotworową - mówi dr Leszek Smorąg.

Rocznie w województwie świętokrzyskim notuje się około 600 zachorowań na raka piersi. W 2017 roku z powodu tego nowotworu zmarły w naszym regionie 183 kobiety. Na raka szyjki macicy zachorowało w 2017 roku 71 kobiet z województwa świętokrzyskiego, 34 zmarły.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 - 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.
Natomiast z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach programu mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. To badanie należy powtarzać co trzy lata.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

badania profilaktyczne mammografia ŚCO RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Szpital na Czarnowie rozpoczął zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne

Szpital na Czarnowie rozpoczął zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne

Świętokrzyskie Amazonki zapraszają na spotkanie profilaktyczne

Świętokrzyskie Amazonki zapraszają na spotkanie profilaktyczne

Bezpłatne badania profilaktyczne dla kielczan

Bezpłatne badania profilaktyczne dla kielczan

Studenci napisali bajki profilaktyczne dla dzieci

Studenci napisali bajki profilaktyczne dla dzieci