Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Schwarzcharakterki” w finale 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

„Schwarzcharakterki” autorstwa Martyny Wawrzyniak znalazły się w finale 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Według tego tekstu powstał spektakl o tym samym tytule, który na deskach Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach wyreżyserował Remigiusz Brzyk. Premiera odbyła się 22 lutego 2020 roku.

Autor: Dorota Klusek

01.04.2021 21:36

image Fragment spektaklu „Schwarzcharakterki” Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej mówi, że ten sukces cieszy, zwłaszcza że konkurencja była duża.

- Gratulujemy autorce, która napisała świetną sztukę, co teraz potwierdzili krytycy. Tylko pięć tekstów dostało się do finału spośród 40, które były w pierwszym etapie. Natomiast na początku było ich aż 200 - podkreśla.

„Schwarzcharakterki” to studium niepoprawnych politycznie postaw, fantazji i emocji, dla których niekiedy nie ma miejsca w rzeczywistości społecznej, gdzie rządzą schematy. W spektaklu dotyczą one przede wszystkim kobiet, które postanawiają przemówić. Odkrywają przed nami wypierane z przestrzeni publicznej historie i doświadczenia.

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradowała pod przewodnictwem Piotra Dobrowolskiego, w składzie: Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek oraz Jerzy Stuhr.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 r. jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. 

Rozstrzygnięcie 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 23 maja 2021 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Żeromskiego spektakl RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

„Schwarzcharakterki” powalczą o nagrodę

„Schwarzcharakterki” powalczą o nagrodę

Gniew kobiet dochodzi do głosu

Gniew kobiet dochodzi do głosu

„Schwarzcharakterki” - spektakl dla kobiet i nie tylko

„Schwarzcharakterki” - spektakl dla kobiet i nie tylko